Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Vítáme Vás Historie Expozice AkceUbytování Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4446)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
  • Svět hmyzu a pavoukpvců - Expozice "Svět hmyzu a pavoukovců" představuje téměř 1 500 kusů hmyzu a pavouků ze všech oblastí světa. Nachází se zde velká skupina velkých motýlů, brouků, strašilek, štírů a pavouků včetně největších druhů světa. Vystavené sbírky jsou doplněny názornými informacemi o životě, rozmnožování a významu hmyzu pro život na naší planetě. Mineralogická expozice představuje vzorky minerálů z celého mineralogického systému. Hlavní důraz je kladen na drahokamové odrůdy křemene.
  • Expozice o užitkovém a uměleckém kovářství - Expozicí o užitkovém a uměleckém kovářství a tzv. Rajským dvorem vstoupí návštěvník do galerie. Ta prezentuje v jedné části umělecké sbírky muzea a v části nazvané Galerie Jídelna se pořádají výstavy současných význačných umělců.
  • Příroda a dějiny Českolipska - V prvním patře je instalována regionální expozice, a to Příroda a dějiny Českolipska. Přírodovědná část představuje svět živočichů a rostlin na území českolipského regionu, jeho geologickou minulost a ochranu přírody v její úplné šíři. Exponáty živočichů jsou prezentovány formou prostorových dioramat s náznakem přírodního prostředí. Historická část pak ukazuje na dějinný vývoj regionu od pravěku do roku 1945. Expozice je doplněna řadou trojrozměrných exponátů z dob velmi vzdálených i nedávných. Exponáty jsou volně přístupné a návštěvníci je tak mohou obdivovat přímým kontaktem. Expozice, prezentující rozmanitost sbírek českolipského muzea, je obměňována zhruba po dvou letech a jsou zde instalovány především etnografické sbírky z řady zemí, např. bojové štíty a zbraně z Afriky, nábytek z asijských zemí a podobně.
  • Loretánská kaple - kompletní výbava - V posledních letech byly otevřeny i expozice představující původní výbavu a prostory bývalého augustiniánského kláštera. Jedná se především o loretánskou kapli a ambit s kaplí. Nově byla otevřena i knihařská dílna, ve které mohou návštěvníci zhlédnout původní stroje na vazbu knih i praktickou ukázku práce knihvazače.
  • Etnografické sbírky na Českolipsku - Etnografické sbírky z Českolipska jsou prezentovány v prostorách Vísecké rychty, největšího roubeného stavení v Čechách. Jsou zde umístěny předměty lidového bydlení, lidového umění sakrálního a světského typu, zemědělské stroje a ukázka vývoje severočeského roubeného domu.
  • Expozice lidového bydlení - Expozice lidového bydlení, zemědělského nářadí a strojů, vývoje severočeského roubeného domu a předmětů lidového umění posvátného a světského typu je umístěna v domě rychtáře Václava Kerna z roku 1797. Celý areál je budován jako hospodářský dvůr s ukázkou života na českolipském venkově.
  • Památník K.H.Máchy - V Doksech u Máchova jezera je možné navštívit jednu z poboček vlastivědného muzea - Památník K. H. Máchy. Expozice se nachází v dřevěném patrovém roubeném domě bývalého špitálu, nejstaršího stavení, které přežilo požár města v roce 1842. Připomíná se zde doba, život a dílo největšího básníka romantismu K. H. Máchy.
  • Rybářství a rybníkářství na Českolipsku - Nově instalovaná expozice "Rybářství a rybníkářství na Českolipsku" dokumentuje řadu významných rybníků, historii rybníkářství, rybníků a ryb na Českolipsku vůbec. Na podzim se zde koná tradiční setkání řezbářů z celých Čech. V pobočce muzea lze zajistit stylové ubytování.
  • Lužické hory - příroda a lidé - Expozice Lužické hory - příroda a lidé, instalovaná na Bredovském letohrádku v areálu zámku Lemberk ukazuje život lidí na horách a ochranu zachovalé přírody Lužických hor. V přízemí zámečku jsou instalovány krátkodobé výstavy s tématikou ochrany přírody a ekologické výchovy. Pobočka je budována jako informační a výchovné centrum ekologie a ochrany přírody Českolipska.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz