Hrad a zámek Český Krumlov
Vítáme Vás Historie Expozice PohlednicePanofotkyUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Český Krumlov, pohled na město a hrad
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
  • První prohlídková trasa - seznamuje návštěvníka s reprezentačními barokními interiéry. Antekamera sloužila jako předsálí před vstupem do reprezentačních salonů a její dnešní vzhled vychází z původních inventárních soupisů 18. století. V Eggenberském sále představuje rodová portrétní galerie význačné osobnosti tohoto štýrského rodu. Zlatý kočár ve středu místnosti je ukázkou vynikající řezbářské a pozlacovačské práce. Barokní jídelna s rozkládacím jídelním stolem je na stěnách vyzdobena tapiseriemi z cyklu „Decius Mus“ podle Rubensových předloh, utkaných v Bruselu. Baldachýnový pokoj byl určen ke konverzaci a společenským hrám, zatímco v sousední Ložnici přijímala kněžna své přátele a zde i pracovala. Obrazárna soustřeďuje díla flámského, holandského, německého a italského malířství 2. poloviny 17. století. Pánský salon je charakteristický kuřáckým stolem a kolekcí dýmek z 18. a 19. století, v Dámském salonu jsou umístěna oblíbená květinová zátiší a kolekce porcelánu na rokokovém etažéru. Závěr této prohlídkové trasy tvoří Maškarní sál. Námětem této iluzivní rokokové malby je bavící se aristokratická společnost a scény z komedií dell´arte s řadou jejich charakteristických postav.
  • Druhá prohlídková trasa - Původní renesanční schodiště s rožmberskými erby vede do Renesanční síně, připomínající rožmberské držitele Krumlova. Obraz Dělení růží zobrazuje starou erbovní pověst o dělbě majetku praotce rodu Vítka mezi syny. Renesanční pokoj I. je instalován jako ložnice, Renesanční pokoj II., zařízený jako jídelna, tvořil původně se sousední místností jeden celek. Renesanční pokoj III. s nástěnnou malířskou výzdobou Gabriela de Blonde na starozákonní tématiku a kazetovým stropem si do značné míry zachoval svůj původní vzhled. Renesanční pokoj IV. má zdi zdobeny malbou, napodobující textilní čalouny. Ve špaletách oken jsou znaky Viléma z Rožmberka a jeho tří manželek.
    Chodba a hala II. patra seznamuje návštěvníky s portrétní galerií pánů ze Schwarzenbergu. Na tyto prostory pak navazuje soukromé apartmá z 19. století. První místností je Předsíň, která sloužila jako pokoj komorné. Hudební salon je vybaven soupravou klasicistního nábytku. Sousední Ložnice s dámskou toaletou a dva Pohostinské pokoje dávají představu o interiéru 2. poloviny 19. století. Úzká chodba vede do tzv. Schwarzenberského apartmá. V Přijímacím pokoji je umístěna čalouněná sedací souprava s aplikací schwarzenberských a liechtensteinských aliančních znaků. Salon s portrétem kněžny, Kuřácký salon, Knihovna knížete a Malá jídelna představuje bohatě zařízený interiér soukromého charakteru pro příležitostný pobyt knížete. Závěr II. prohlídkové trasy tvoří Salon kněžny, Kabinet a Ložnice s nejkrásnějšími tapiseriemi cyklu Aeneas a Dido a množstvím osobních drobností.
  • Barokní divadlo - Prohlídka tohoto evropského unikátu je omezena vzhledem k náročným klimatickým podmínkám. Reprezentuje vyspělou barokní scénu s výtvarnou vazbou na díla Giuseppe Galli – Bibieny. Původní divadelní fond – hlediště, jeviště, jevištní technika, kulisy, kostýmy, rekvizity a osvětlovací technika – je překvapivě dobře dochován. Velkoplošný projektor v hledišti divadla umožňuje návštěvníkovi spatřit několik krátkých divadelních výstupů s proměnami kulis.
  • Věž - Výstup válcovou věží do arkádového ochozu umožňuje návštěvníkovi spatřit rozsáhlý areál krumlovského zámku i meandry řeky Vltavy a do nich vložené středověké město Český Krumlov.
  • Zámecká zahrada - Rozlehlá zahrada o rozloze jedenácti hektarů prošla dlouhým vývojem. Původní eggenberská zahrada, založená knížetem Janem Kristiánem, byla knížecím zahradním inspektorem J. A. Zinnerem upravena do zhruba dnešní podoby s hlavní podélnou osou, rozdílnými výškovými úrovněmi jednotlivých parterů a dominantní kaskádovou fontánou s postavami vodních božstev. Mezi jednu z nejcennějších zahradních staveb v Čechách patří letohrádek Bellarie s výmalbou F. J. Prokyše.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz