Všeobecně lze říci, že v domácích podmínkách lze jen těžko bez větší znalosti složení materiálů, barev, čistících prostředků a jejich koncentrace s naprostým úspěchem skvrny odstranit. Některé z čistících postupů “našich babiček” mohou končit trvalým poškození oděvu, který by jistě dlouho vydržel, pokud by byl použit odborný postup při čištění. Nevíte-li si se skvrnou předem rady bude vhodnější se ihned obrátit na čistírnu a nezkoušet doma za takzvané lacinější peníze (nákup chemikálií) skvrnu odstranit. Zásadně neperte doma veškeré vlněné materiály a jejich směsi, dále flauše, podlepované oděvy (saka atd.), oděvy
s podšívkou ze saténu, viskóz, len, přírodní hedvábí pro srážlivost pokud nejsou značeny MACHINE WASHABLE (v překladu “LZE PRÁT V PRAČCE”).
ODSTRAŇOVÁNÍ IDENTIFIKOVANÝCH SKVRN
Krev: Namočte do vlažné nebo studené vody, při silném potřísnění několikrát vymněte lázeň. Vyperte běžným způsobem. Chcete-li nechat ihned chemicky vyčistit, otřete skvrnu houbičkou a nenechávejte dlouho zaschnout. Stará krev se špatně odstraňuje.
Lepidla: Pokud jsou ředitelná vodou, namočte a vyperte. Pozor na otěry materiálu. Latex - zmizí po otření navlhčeným hadříkem za mokra. Za sucha setřete technickým benzínem
a vymněte. Lepivá místa, která zůstávají po sundání samolepek - setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čištěním.
Propisovací tužka, skvrny od kříd a pastelek (neodstranitelné), tráva, čistidlo na kovy: Potřete absorbčním tampónem namočeným v methylalkoholu.
Olej na kola, silné olejové skvrny, tuk na vaření, nikotin (tabák), olej na opalování: Použijte absorbční tampón namočený v technickém benzínu. Při odstraňování mastných skvrn se osvědčily gelové prací prášky. Naneste krátce před praním přímo na skvrnu a vyperte. Ostatní materiály, které nelze prát raději dejte do čistírny.
Vosk ze svíčky: Nechte zatuhnout a odloupejte. Mechanicky příliš nenamáhejte. Dejte pozor na pogumované materiály, které se lehce odlupováním poškodí. Na zbylou skvrnu přiložte sací papír, přežehlete vlažnou žehličkou. Pozor: zažehlováním zbytků vosku bez sacího papíru zůstane mastná skvrna, která lze odstranit pouze v čistírně. Poté vyperte nebo nechte chemicky vyčistit.
Skvrny od kříd a pastelek: Vymněte co nejvíce za sucha. Poté vymněte v mýdlové vodě (jedna dezertní lžička na 0,3 l vody). Poté vyperte běžným způsobem.
Žvýkačka: Potřete absorbčním tampónem namočeným v methylalkoholu. Také je možno žvýkačku přetřít kostkou ledu, aby ztvrdla. Může být také odstraněna rukou. Vyperte jako obvykle. Přesto na látce obvykle zůstane mikroskopický nános, který nachytává špínu. Poslední stopy lze odstranit v čistírně.
Čokoláda: Sama o sobě je mastná a s barvivem. Setřete a poté vyperte nebo nechte chemicky vyčistit.
Skvrny od fixy: Nejdříve skvrnu pomažte mýdlem, poté vyperte jako obvykle. Pro skvrny, které napoprvé nezmizely použijte absorbční tampón namočený v methylalkoholu. Znovu vyperte, odstraníte tím poslední stopy.
Lak na vlasy, lak na nehty: Potřete absorbčním tampónem namočeným v acetonu, ale pozor:aceton odbarvuje. Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách,
i v čistírně se odstraňuje velice těžko.
Zmrzlina: Sama o sobě mastná a s barvivem. Vymyjte houbou namočenou ve vlažné vodě, pote užijte absorbční tampón namočený v technickém benzínu. Vyperte nebo nechte chemicky vyčistit.
Rezavá skvrna, nesmývatelný inkoust, měděnka (zelené skvrny od měděného potrubí atd.): Potřete skvrnu citrónovou šťávou a nechte působit 10 až 15 minut. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Několikrát opakujte, dle potřeby. Vymáchejte a vyperte jako obvykle.
Rtěnka, líčidla, lehké skvrny: namočte a poté vyperte jako obvykle.
Silné skvrny: potřete absorbčním tampónem namočeným v methylalkoholu.
Plíseň: Vzniká na zboží, které bylo uskladněno vlhké, často nezmizí ani po použití speciálních chemických přípravků. Vyvařením mizí pomalu, nezmizí však úplně, látka je v místě plísně trvale poškozena. Barevné textilie - jediným způsobem je pravidelné namáčení a následné vyprání v bohaté mýdlové vodě. Stopy budou postupně mizet.
Bílá bavlna a len bez speciální úpravy: namáčejte v roztoku bělidla 1:100 a přidejte jednu polévkovou lžíci octa. Důkladně vymáchejte, poté vyperte.
Nežehlivé bílé tkaniny: namočte v roztoku peroxidu vodíku (20%) ředěném vodou 1:9, dokud skvrna nezmizí. Důkladně vymáchejte a poté vyperte jak obvykle.
Barva, emulze: postříkání barvou bude odstraněno, setřete-li jej okamžitě houbou namočenou ve studené vodě. Vyperte jako obvykle. Zaschlé skvrny jsou trvalé.
Olejová: potřete absorbčním tampónem namočeným v technickém benzínu nebo acetonu.
Pot, čerstvé skvrny: přetřete vodou, poté položte přes otevřenou láhev amoniaku.
Zaschlé skvrny: přetřete octem, důkladně vymáchejte a poté vyperte jako obvykle.
Plastelína, modelářská hlína: Pokud není hmota zatvrdlá, prsty vyloupejte a zbytek tzv. vytampónovat přitiskáváním zpět na poškozené místo. Hmota se pozvolna nalepuje, až se odstraní. Použijte rozpouštědlo tuků nebo lehký benzín (INF). Setřete co nejvíce.
Na odstranění posledních stop použijte absorbční tampón namočený v technickém benzínu či acetonu nebo nechte chemicky vyčistit.
Popálení: Zahnědlá místa nelze prakticky odstranit. Mnutím hrozí vypadnutí poškozeného místa. Lehké skvrny - mohou být někdy vyčištěna jako vypratelné skvrny. Zůstává-li skvrna, navlhčete vodou a vetřete do skvrny glycerin. Vyperte.
Silné skvrny - způsobené popálením, kterým se porušily vlákna, nelze důkladně odstranit.
Krém na boty: Pokud lze prát - můžete vyprat. Nebo potřete skvrnu glycerinem, poté absorbčním tampónem aplikujte technický benzín. Poslední stopy odstraňte vypráním. Nelze-li prát - obraťte se na čistírnu, používají předčištění jak na vodu, tak v chemické lázni.
Asfalt: Seškrábněte co nejvíce to bude možné, poté použijte absorbční tampón namočený v technickém benzínu. Vymáchejte a vyperte co nejdříve.
UPOZORNĚNÍ:
Měli byste zvážit, než použijete:
Aceton: Určité materiály odbarvuje, trvale poškozuje (acetáty - třeba lak na nehty)
Glicerin: Pozor je mastný, i po vyprání zůstávají mastné skvrny. Je nutné chemicky ošetřit.
Technický benzín: Na citlivých materiálech nechává kontury i přes opatrné nanášení, těžko se odstraňuje i při chemickém čištění.
Peroxyd vodíku: Čpavek, trvale poškozuje materiál - zesvětlí v místě nanesení tkaniny. Bez znalostí nelze používat. Hedvábí trvale poškozuje rozpouštěním barvy.
Snažte se skvrny odstranit co nejdříve po jejich vzniku a zabránit tak jejich zaschnutí. Jestliže skvrna nelze odstranit samovolně, obraťte se na odborníky!
Neznáte-li původ skvrn, nezapírejte je a při návštěvě čistírny na ně upozorněte personál.
Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části oděvu (např. pod švem u oděvů nebo v případě koberce na okraji).
Při aplikaci přípravků na odstranění skvrn vždy postupujte od kraje skvrny do jejího středu, abyste zabránili vzniku kroužku.
Jako tampóny by měly být použity bílé (ne barevné) absorbční materiály z bavlny/vlny.
Po odstranění skvrny celý výrobek vyperte nebo nechte chemicky vyčistit. Výrobky s velkými skvrnami by se měly nechat vyčistit odborníkem. Vždy uveďte původ skvrny, je-li Vám znám.
Nepoužívejte aceton ani odlakovač na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu, methylalkohol je jak hořlavý tak jedovatý.
Poznámka: Ačkoliv výše uvedené informace jsou poskytnuty v dobré víře, firma Marks & Spencer a čistírna DAJA neručí za jakékoliv poškození, které může vzniknout při použití uvedených chemikálií. Dále nemůžeme převzít odpovědnost za poškození, které vzniklo při dodržení následujícího postupu, a to z důvodu různosti materiálů a původu skvrn.