Hrad Hazmburk (Klapý)
Vítáme Vás HistoriePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Hrad Hazmburk (Klapý)
Adresa:  Zřícenina hradu, Zámek 1
41117  Klapý
Telefon:  606 820 015
Email:  info@zamek-spool.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  8.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, vzdušnou čarou 20 km jihozápadně od města Litoměřice.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hazmburk a výhled do kraje
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Archeologické prameny dokládají, že první obyvatelé, kteří vrch využili jako své útočiště a strážní místo, byl lid kultury s vypíchanou keramikou (4600 až 4100 př. n. l.). Mohutný kamenný hrad jehož zbylé části dodnes nacházíme na kopci nad vesnicí Klapý, byl vybudován pravděpodobně v průběhu 14. století a jeho základ tvořil již dříve zde postavený malý kamenný hrad (spíše jen tvrz), zvaný Klepy, který koncem 13. století nechali postavit páni z Lichtemburka. Historicky doložené údaje o existenci hradu pocházejí však až z první poloviny 14. století, kdy nejprve Hynek z Lichtemburka v roce 1314 mění hrad Klepy za jiné zboží s českým králem Janem Lucemburským, a potom, když v roce 1335 prodává král Jan Lucemburský hrad Klepy panu Zbyňku Zající z Valdeka a na Žebráce. Zbyněk Zajíc poprvé užil nového predikátu "z Hazmburka" již v roce 1337. Hrad byl postupně přestavován a rozšiřován na pohodlné a důstojné sídlo především zástavbou východní části vrcholové planiny. Hazmburk, stojící na vrcholu čedičového kopce zabíral celou nezalesněnou plochu kopce. Měl protáhlý tvar od západu k východu v délce 170 metrů a šířce kolem 30 metrů. Dominantou hradu jsou dvě věže - oválná (tzv. Černá) 25 metrů vysoká a hranolová (tzv. Bílá) o výšce 26 metrů. Koncem 15. století se stává trvalé bydlení na hradě pro jeho majitele již nepohodlné a tím také ztrácí na svém významu. Posledním z rodu Zajíců z Hazmburka, kdo vlastnil hrad, byl Kryštof Zajíc z Hazmburka, který jej v roce 1558 prodává hofmistru Království českého panu Janu staršímu z Lobkovic na Zbiroze a Točníku. V té době byl Hazmburk již pustý. V historii hradu se vystřídala celá řada majitelů - Šternberkové, Ditrichsteinové, Hebersteinové - až v roce 1954 byl převeden pod správu státu. V roce 1924 byl však již hrad ve stavu, jak jej nacházíme dnes. Za celou živou historii nebyl hrad nikdy dobyt. Po opuštění hradu Hazmburk pány Zající v polovině 16. století nebyl hrad již dalšími majiteli obýván ani udržován. Do paměti veřejnosti se Hazmburk opět zapsal v první polovině 20. století, kdy nepříznivým klimatickým období došlo k sesuvům půdy a poškození domů v obci Klapý. Novodobé dějiny hradní zříceniny jsou datovány rokem 1994, kdy bylo započato se sanačními pracemi na jednotlivých dochovaných konstrukcích, proběhla elektrifikace hradu a 31. prosince 1996 byla zřícenina otevřena pro veřejnost. Hazmburk - významná dominanta Českého středohoří nabízí neopakovatelný pohled z vyhlídky v Bílé věži do blízkého i dalekého okolí.
 
Zajímavost

Vyhlídka z Bílé věže
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

leden - březen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
duben - září: denně kromě pondělí 1000 - 1800
říjen - prosinec: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené *** 5,- za zapůjčení cizojazyčného textu.
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Prodej upomínkových předmětů, občerstvení.
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

1,2 km (zdarma) * 1,2 km (zdarma)
 
Provozovatel

Státní památkový ústav v Ústí nad Labem
 
Vlakbus

Stanice bus: Klapý (200 m)
Stanice vlak: Libochovice, Slatina (450 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Hotel Roosevelt
Zveme Vás do hotelu ROOSEVELT v Litoměřicích, kde je pro Vás připraveno celkem 62 lůžek ve dvou a jednolůžkových pokojích, vybavených sprchou, WC, televizí a telefonem. Hotelovým hostům je k dispozici uzavřené parkoviště.
V naší stylové restauraci a salónku o celkové kapacitě 65 míst Vám nabízíme jídla české i mezinárodní kuchyně a točený budějovický Budvar.
Pro chvíle večerní pohody je tu pro Vás taneční bar s vinárnou.
 
Telefon:416 733 590 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Rooseveltova 18, Litoměřice
Jazyky:
Rezervace:telefon
Ceny:0
Kapacita:62

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015