Zámek Hrádek u Nechanic
Vítáme Vás HistorieExpozicePověstiAkcePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Zámek Hrádek u Nechanic




Adresa:  Státní zámek Hrádek u Nechanic
50315  Nechanice
Telefon:  495 441 244
Email:  zamek.hradek@tiscali.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  30.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Hradecký kraj, vzdušnou čarou 15 km západně od města Hradec Králové.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 - 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu, významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu posloužil projekt, vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem. Vedením stavebních prací byl pověřen mladý a talentovaný rakouský architekt Karel Fischer, který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotovovaného místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice.V roce 1945 byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů prohlášen státním majetkem, od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti. Zámek je národní kulturní památkou. Rod Harrachů, který byl jediným vlastníkem zámku až do roku 1945, patří mezi nejstarší šlechtické rody v Čechách. První zmínky jsou již z roku 1277, kdy tehdejší vladykové z Horach působili ve službách pánů z Rožmberka a vlastnili tvrz Horachy na Kaplicku. V historii tohoto rodu se objevila řada významných politiků, diplomatů, vojáků a církevních hodnostářů, jako byl například Arnošt Vojtěch z Harrachu, který byl v letech 1623 - 1667 arcibiskupem pražským a kardinálem českým. Z majitelů zámku Hrádku u Nechanic je nejvýznamnější Jan Nepomuk hrabě z Harrachu, staročeský politik, přítel Jana Ladislava Riegra a dlouholetý prezident Společnosti muzea království českého. V minulosti zámek navštívila řada význačných osobností: v r. 1866, v době střetu pruských a rakouských vojsk u Hradce Králové zde byl korunní princ Albert Saský, ke konci 19. století se zde krátce po lovu zastavil arcivévoda František Ferdinand d´Este, následník trůnu. Z osobností kulturního života zde pobývali například Alois Jirásek, Vojta Náprstek, Jan Erazim Vocel, Josef Štolba, malíři Rudolf v. Alt a Antonín Lewy, architekt Koula a další. V roce 2001 navštívil zámek pan prezident Václav Havel u příležitost setkání s hejtmany Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého kraje. Nedaleké Nechanice jsou rodištěm významného barokního hudebního skladatele Jana Křtitele Vaňhala a prvního ministra financí ČSR Aloise Rašína.
 
Expozice

  • Expozice Hrádku u Nechanic - Do zámku se vstupuje z čestného nádvoří do vstupní haly, vyzdobené sbírkou zbraní. Následuje Rytířský sál, který je centrálním prostorem zámku. Na stěnách jsou portréty významných předků, členů a příbuzných rodu Harrachů (mj. vpravo od vstupního portálu Arnošt Vojtěch kardinál Harrach, vpravo od portálu do Zlatého sálu Albrecht z Valdštejna, vévoda Frýdlantský, jehož druhou manželkou byla Kateřina Izabela z Harrachu). Na tento sál navazuje největší a nejkrásnější zámecká místnost - Zlatý sál. Pojmenování je odvozeno od zlacených kožených tapet na stěnách, vyrobených v 17. století v Belgii. Kazetový strop pochází údajně ze 16. století. Dominantou místnosti je krb ze sliveneckého mramoru, zhotovený Krännerovou dílnou v Praze podle vzoru ze zámku Crewe Hall. Ve vitrině u vchodového portálu jsou ukázky skla z harrachovských skláren a míšeňského porcelánu. Průchodem vpravo se přes Hernu vchází do Knihovny. Obsahuje celkem 5500 knih a z tohoto množství je více jak polovina v češtině a slovenštině. Nad regály s knihami je umístěn unikátní soubor obrazů. Jedná se o anatomické anomálie, které neznámý malíř namaloval v 18. století. V prvním patře jsou obývací apartmány hraběte a hraběnky, obrazárna a hostinské pokoje. Prohlídka je ukončena v zámecké kapli sv. Anny.
  • Okruh po zámku - Do zámku se vstupuje z čestného nádvoří do vstupní haly, vyzdobené sbírkou zbraní. Následuje Rytířský sál, který je centrálním prostorem zámku. Na stěnách jsou portréty významných předků, členů a příbuzných rodu Harrachů /mj. vpravo od vstupního portálu Arnošt Vojtěch kardinál Harrach, vpravo od portálu do Zlatého sálu Albrecht z Valdštejna, vévoda Frýdlantský, jehož druhou manželkou byla Kateřina Izabela z Harrachu/. Na tento sál navazuje největší a nejkrásnější zámecká místnost - Zlatý sál. Pojmenování je odvozeno od zlacených kožených tapet na stěnách, vyrobených v 17. století v Belgii. Kazetový strop pochází údajně ze 16. století. Dominantou místnosti je krb ze sliveneckého mramoru, zhotovený Krännerovou dílnou v Praze podle vzoru ze zámku Crewe Hall. Ve vitrině u vchodového portálu jsou ukázky skla z harrachovských skláren a míšeňského porcelánu. Průchodem vpravo se přes Hernu vchází do Knihovny. Obsahuje celkem 5500 knih a z tohoto množství je více jak polovina v češtině a slovenštině. Nad regály s knihami je umístěn unikátní soubor obrazů. Jedná se o anatomické anomálie, které neznámý malíř namaloval v 18. století.

 
Zajímavost

Zámek je nejmladší novogotickou stavbou tohoto typu na území České republiky a svojí architekturou je ojedinělou a vyjímečnou památkou ve střední Evropě.

Rodový erb Harrachů je složen ze tří stříbrných pštrosích per zatnutých do zlaté koule na červeném poli. Pověst o jeho vzniku vypráví, že jeden z předků se kdysi zúčastnil výpravy do Svaté země, kde byl v boji smrtelně zraněn a po pádu z koně se mu sesmekla z hlavy přilbice a tři péra, která ji zdobila, zrudla jeho krví. Tak se ona tři péra a krvavá červeň staly symboly rodu.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    1. leden -- 31. březen
    zámek pro veřejnost uzavřen

    Duben a říjen
    sobota, neděle, svátky: 900 - 1200 a 1300 - 1600
    pouze 2. trasa

    Jindy pouze po předchozí dohodě.

    Květen - srpen:
    úterý - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700(1. a 2. trasa)

    Září:
    úterý - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1600
    úterý - pátek: pouze 2. trasa, sobota, neděle 1. a 2. trasa

    Advent: 26. listopad -- 11. prosinec
    sobota, neděle: 900 - 1600 (pouze 2. trasa)

    Jindy pouze po předchozí dohodě.
    Při kulturních akcích se provádí pouze 1. trasa.
    Při nočních prohlídkách se provádí pouze 2. trasa


    12. prosinec - 31. březen 2006
    zámek pro veřejnost uzavřen

    Poslední prohlídky zámku začínají ve 12,00, v 16,00 a v 17,00 hodin.
     
    Vstupné

    1. trasa: 80,- plné * 40,- snížené * 60,- senioři *** 120,- cizinci plné * 60,- ciz. sníž.,* 90,- cizinci senioři
    2. trasa: 60,- plné * 30,- snížené * 10,- školky ** 40,- senioři *** 90,- cizinci plné * 45,- ciz. sníž.* 60,- cizinci senioři
    Noční prohlídky (2. trasa): 100,- plné * 50,- snížené
    Advent: 70,- plné * 30,- snížené * 10,- školky ** 50,- senioři
    Výstava: jednotné 5,-

     
    Prohlídkové okruhy

    1. trasa (velký okruh):: s průvodcem, 90 min./okruh, nejvíce 25 návštěvníků, přízemí a I. patro zámku (Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, Jídelna, Herna, Knihovna, Apartmá hraběte a hraběnky, Dětský pokoj, pokoje komorné, Obrazárna, Lovecký pokoj, pokoje pro hosty, Rodinné pokoje, Orientální salon, Kancelář správce, Sakristie, Kaple sv. Anny)
    2..trasa (malý okruh): : s průvodcem (Cz, De, En, Fr), 45 min./okruh, nejvíce 25 návštěvníků, přízemí zámku (Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, Jídelna, Herna, Knihovna, Kancelář správce, Sakristie, Kaple sv. Anny).
    Při kulturních akcích a v době Adventu prohlídky pouze v českém jazyce.
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb v kapli sv. Anny, v zámeckém parku je 9-ti jamkové golfové hřiště.
     
    Foto, kamera

    V interiérech hradu je zakázáno fotit
    a natáčet videokamerou!!!
     
    Bez bariér

    ano, 2. trasa
     
    Parkování

    200 m (placené) * 200 m (placené)
     
    Provozovatel

    Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích
     
    Vlakbus

    Stanice bus: Hrádek - zámek - 200 m (autobusová linka Hradec Králové - Myštěves)
    Stanice vlak: Lhota pod Libčany - 8 km (vlaková trať Praha - Hradec Králové), Dlouhé Dvory - 7 km (vlaková trať Hradec Králové - Jičín)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      


    • Restaurant Secese
    Restaurace hotelu Černigov se nachází nedaleko hlavního nádraží. Pódium s křídlem Petrof - konání firemních nebo společenských večerů, módních přehlídek, komorních koncertů - propojitelné se sousedním Buffet restaurantem a salonkem Banquet na kapacitu 240
     
    Telefon:495 814 111 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Riegrovo nám. 1494, Hradec Králové
    Email:hotel@cernigov.cz
    Jazyky
    menu:
    Cz, De, En, It
    Jazyky
    obsluha:
    Cz, De, En, Ru
    Rezervace:telefon, email
    Ceny:70 - 420
    Otevřeno:Denně 6:15-23

     
    Vyhledat další možnosti stravování ...
     


    • Penzion Pod Věží
    Penzion se nachází v historické části metropole Východních Čech, přímo vedle chrámu sv. Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové. Součástí penzionu je restaurace s letní zahrádkou a salonek s vyhřívanou terasou.
     
    Telefon:495 514 932 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Velké nám. 165, Hradec Králové
    Email: penzion@pod-vezi.cz
    Jazyky:Cz, En, De
    Rezervace:telefon, fax, email
    Ceny:1260 - 1740
    Kapacita:24+4

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015