Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Zámek Nelahozeves,   okres Mělník
Adresa:  Zámek Nelahozeves
27751  Nelahozeves
Telefon:  315 709 111
Email:  rezervace@lobkowicz.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Mělník.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Autor: Edita Pacovská
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Edita Pacovská
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Zámek Nelahozeves, od počátku 90. let opět patřící roudnické větvi rodiny Lobkowiczů, je jedním ze skvostů české renesanční architektury.
 
Stavitelem budovy byl vlivný královský dvořan, Florián Griespek z Griespachu, od roku 1532 osobní sekretář a od roku 1538 královský a komorní rada Ferdinanda I., který v roce 1544 zakoupil zdejší poplužní dvůr. Griespekův rychlý společenský vzestup, jakož i nevelká vzdálenost nově zakoupeného panství Nelahozeves od pražského dvora, jej vedly k tomu, že zde již v roce 1553 zahájil výstavbu nového velkoryse pojatého sídla.
I Když zápis v zemských deskách z roku 1572 hovoří o Nelahozevsi jako o „zámku“, a je tedy zřejmé, že část objektu již byla dokončena, výstavba nadále pokračovala. Na její další zdlouhavý průběh měla nepochybně vliv smrt stavebníka v roce 1588. Stavební činnost byla vyvíjena i za Floriánova syna Blažeje Griespeka a jeho manželky Ofky z Bubna, a to až do počátku 17. století (jak svědčí alianční znak z roku 1613 nad portálem východního křídla).
Nelahozeves setrvala v majetku Griespeků jen po tři generace a již v roce 1623 prodala Floriánova vnučka Veronika zadlužené panství Polyxeně z Lobkowicz. V držení roudnických Lobkowiczů zůstal zámek nepřetržitě do roku 1949.
Za třicetileté války byla Nelahozeves vojenskými útoky několikrát vydrancována a vážně poškozena, a tak Polyxenin syn, Václav Eusebius Lobkowicz, přikročil k opravám objektu, které však sledovaly spíše účelové hledisko, neboť nadále zámek sloužil již jen jako sídlo správy panství.
Vzhledem k neutěšenému stavu objektu zamýšleli Lobkowiczové provést jeho celkovou obnovu. Prvé dílčí opravy byly zahájeny v roce 1860. Následně byl v roce 1876 Františkem Riedlem vypracován v novorenesančních formách projekt celkové restaurace, která se však nakonec neuskutečnila. Díky této skutečnosti zůstal zámek ušetřen zásahů, jež by zásadním způsobem zkreslily jeho historickou autenticitu. K dalším opravným pracem došlo pak až v letech 1909-12, kdy byla zachráněna zčásti již značně ohrožená sgrafita, byly obnoveny arkády v severním křídle a upraveny některé interiéry.
Po převzetí objektu československým státem došlo počátkem 50. let tohoto století v zámeckých prostorách ke zpřístupnění vybraných děl někdejší roudnické obrazové sbírky. Od 2. poloviny 60. let pak probíhaly opravy zámecké budovy a v jejích prostorách byla tehdejší Středočeskou galerií v Praze instalována sbírka starého umění. Jádro expozice opět tvořila obrazová roudnická lobkowiczská sbírka. V návaznosti na celkovou úpravu okolí objektu došlo v roce 1979 ke zboření lobkowiczského hospodářského dvora v podzámčí.
Ze zámeckých interiéru kromě arkádové haly v 1. patře zaujme především ústřední sál, tzv. Ráj (Později Rytířský sál), prostupující oběma patry severovýchodního nároží budovy. Kromě dominujícího pozoruhodného krbu je vyzdoben kvalitní štukovou stropní výzdobou, jakož i dnes již jen zčásti zachovanou malířskou prací. Část dalších prost ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Umění šesti století - Od roku 1997 je v zámku zpřístupněna jedinečná expozice Umění šesti století prezentující roudnickou lobkowiczkou sbírku, která vedle unikátní kolekce španělských renesančních portrétů obsahuje díla umělců jako byli L. Cranach st. i ml., P. Breuguel st., P. Veronese, P. P. Rubens, D. Velázquez, Canaletto a dalších. Mezi další pozoruhodné exponáty patří hudební nástroje a manuskripty W. A. Mozarta, F. Vranického či L. van Beethovena.
 • 1. prohlídkový okruh - Ve druhém podlaží jsou umístěny nejvýznamnější umělecké předměty z Roudnické lovkowiczské sbírky. Expozice obsahuje tisíce uměleckých děl ze sbírky rodiny Lobkowiczů od doby renesance do konce 30. let tohoto století. Najdeme mezi nimi obrazy mistrů Cranacha st., Petera Bruegela st. i ml., Veroneseho, Rubense, Velázqueze, Canaletta a Belotta, stejně jako jednu z nejrozsáhlejších kolekcí španělských portrétů mimo území Španělska. Expozice prezentuje spojení mezi umělci, rodinnými patrony a díly, které získali. Mezi skvosty sbírky dále patří cenné umělecké předměty ze zlata, stříbra, porcelánu a fajánse, historické zbraně, vzácné knihy, rukopisy a rodinné fotografie. Neméně významné jsou hudební nástroje a partitury pocházející od Beethovena, Mozarta, Glucka či Vranického.
 • 2. prohlídkový okruh - Nejvýznamnější částí tohoto prohlídkového okruhu je Rytířský sál s originální renesanční výzdobou (štukové reliéfy na stropě a nástěnné malby) a pískovcovým krbem. Následujících dvanáct místností severního a východního křídla je věnováno portrétům členů Lobkowiczké rodiny a dalších aristokratických rodin, obrazům rodinných zámků od Schönberga a neobvyklé kolekci obrazů psů a koní, kteří rodině patřili. Najdeme zde i dobový nábytek a tapisérie, stejně jako sbírku asijského a evropského porcelánu.

 
Zajímavost

Na zámku je uložena jedna z největších sbírek španělského portrétního malířství přelomu 16. a 17. století, která se nachází mimo území Španělska. Roudnická lobkowiczká sbírka je jednou z největších soukromých sbírek ve střední Evropě. Na zámku je uložena největší zámecká knihovna v Čechách (není ovšem veřejně přístupná).
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Celoročně: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1700
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  1. okruh: 80,- plné * 40,- snížené * 180,- rodinné *** 330,- cizojazyčný výklad plné * 160,- cizojazyčný výklad snížené.
  2. okruh: 40,- plné * 25,- snížené * 70,- rodinné *** 100,- cizojazyčný výklad plné * 50,- cizojazyčný výklad snížené.
  1. a 2. okruh: 90,- plné * 25,- snížené * 210,- rodinné *** 380,- cizojazyčný výklad plné * 180,- cizojazyčný výklad snížené

   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (Cz, na objednávku De, En, Fr, It, Es, Ru, nebo s cizojazyčným textem), nejvíce 25 návštěvníků, 1. okruh: 60 min., 2. okruh: 30 min.
   
  Doplňkové služby

  Rezervace: úterý - neděle 315 709 121,122 po 315 709 160, 111 email: rezervace@lobkowicz.cz
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  50 m (zdarma) * 50 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  L. E. Holdings, spol. s r. o.
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Nelahozeves (100 m)
  Stanice vlak: - Zámek", trať 091 z Prahy do Kralup nad Vltavou a 090 z Kralup nad Vltavou do Nelahozevse (300 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hotel U Cinků
  Nový hotel s restaurací, zahradní restaurací, grilem a tanečním parketem. Na všech pokojích sociální zařízení a TV se satelitem. 2 km od zámku Mělník, 25 km od Prahy, nedaleko hradu Kokořín a zámku Nelahozeves a Veltrusy. Uzavřené parkoviště.
   
  Telefon:315 671 024 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Českolipská 1166, Mělník
  Email: rektorm@seznam.cz
  Jazyky:Cz, De, En, Ru
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:1280
  Kapacita:54

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015