Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Hrad Roštejn,   okres Jihlava
Adresa:  Hrad Roštejn, Doupě 1
58856  Telč
Telefon:  567 243 738
Email:  muzeum@muzeum.ji.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Kraj Vysočina, vzdušnou čarou 20 km jihozápadně od města Jihlava.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Autor: Petr Chaloupek
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Biskupský sál
Autor: Antonín Bína
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Gotický strážný hrad postavený v 1. polovině 14. století, z té doby dochovaná sedmiboká věž veřejnosti přístupná. Ve 2. polovině 16. století hrad přestavěn na lovecký zámeček s oborou. V roce 1915 z části vyhořel, v 50 letech byl rekonstruován pro účely muzejních expozic. Byl postaven na skalnatém vršku uprostřed lesního komplexu Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 667 metrů.
První spolehlivý údaj pochází z roku 1339, kdy Telč s okolím získal Oldřich z Hradce od krále Jana Lucemburského výměnou za hrad Bánov. První zpráva o Roštejnu samotném je v zemských deskách brněnských z roku 1353. Roku 1423 byl hrad obléhán husity pod vedením hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic. Bylo pobořeno dřevěné hrazení a předhradební hlídková věž. Postupně ztrácel hrad svůj vojenský význam a v druhé polovině 16. století je zásadně přebudován Zachariášem z Hradce na renesanční lovecký zámeček. K tomuto účelu byla okolo zřízena rozsáhlá obora na zvěř jelení, srnčí a černou, jakož i bažnatnice. Po vymření pánů z Hradce roku 1604 se dostávají právem dědiců na Roštejn Slavatové, po nich Lichtensteinové a naposledy Podstatští.
Nejtragičtějším dnem v historii hradu byl 12. červen 1915, kdy po úderu blesku hrad z větší části vyhořel a postupně se stával zříceninou.
Rozsáhlé rekonstrukční a adaptační práce probíhaly na hradě postupně v letech 1956 - 1982.

Hradní hala: za renesance byla hala opatřena dvěma otevřenými arkádami do nádvoří. V současné době je vyzdobena loveckými zbraněmi a trofejemi, připomínající funkci Roštejna jako loveckého zámečku.

Erbovní sál: stěny sálu jsou vyzdobeny téměř sedmi sty erby.
O důvodech této heraldické výzdoby existují dvě domněnky - buď byli majitelé hradu s nositeli erbů v příbuzenském a přátelském vztahu, nebo jde o jakousi „nástěnnou knihu návštěv“ při lovech na hradě.
 
Expozice

 • Betlém - Betlém je lidový výtvor znázorňující biblický příběh narození Ježíše Krista. Na třešťsku se betlémy začaly v domácnostech stavět počátkem 19. stol. Nejdříve s papírovými figurkami. Teprve ve 2. pol. 19. stol. Se objevují betlémy s figurkami dřevěnými, vyřezávanými v Jihlavě, okolních obcích a také v jiných oblastech. Pravděpodobně prvním řezbářem z Třeště byl truhlář Matěj Suchý. Později se zde objevila celá plejáda lidových řezbářů. Pro stavbu třešťských betlémů je charakteristický ve velké míře používaný přírodní materiál: větve, pařezy, mech, vřes, plavuň, jalovec, choroše aj. Tyto betlémy mají tři části: terasovité městečko, zbořeniště s jesličkami a krajinu. Tato krajina nepředstavuje pravou biblickou krajinu, ani krajinu Českomoravské vysočiny, ale neskutečnou, divokou a romantickou. Betlém na hradě Roštejně byl sestaven třešťskými betlémáři Fr. Radkovským a J. Noskem v roce 1982. Dřevěné vyřezávané figurky a stavby jsou práce většinou neznámých autorů z celého jihlavska z konce 19. stol. Jeho velikost 6,5 × 1,6 m a zhruba 450 figurek 2 až 20 cm vysokých ho řadí k velkým betlémům. V expozici hradu přestavuje ukázku lidové práce po celou návštěvní sezónu.
 • Expozice porcelánu - Expozice porcelánu: podle tradice je tento sál nazýván hernou. V současné době je zde instalována expozice keramiky a porcelánu. V jedné polovině sálu jsou vystaveny ukázky moravské a slovenské lidové keramiky. Druhá polovina sálu je věnována porcelánu. Ve vitrínách je instalován porcelán míšeňský, vídeňský, japonský, čínský a český.
 • Expozice cínu - Instalované cínové předměty lze podle charakteristických značek rozstřídit do jednotlivých dílen jihlavských cínařů. Cínařské řemeslo patřilo v Jihlavě v minulosti k velice proslulým a dosahovalo vysoké umělecké úrovně.
 • Expozice kamenictví - V roce 1991 nově vytvořená expozice, která má za cíl seznámit návštěvníka s jedním z nejstarších řemesel na Vysočině - kamenictvím a postihnout jeho vývoj od dob nejstarších až po současnost. Expozice je umístěna v suterénu hradu, kde je pozoruhodná a unikátní západní žulová stěna sálu.
 • Expozice etnografie - Místnost je charakterizována nástěnnou malbou koně podle renesanční rytiny z hipologické terapie. V současné době jsou zde prezentovány ukázky regionálního lidového umění, především řezbářství (třešťský betlém, dětské hračky, máslové formy), které je pro Horácko typické.
 • Biskupský sál - Rohový pokoj, uzavírající hradní palác, nazývaný podle nástěnných maleb ve 34 polích se znaky mitry a biskupské berly. Sál je zařízen jako interiér loveckého zámečku.
 • Kaple - Vznikla v období velkých stavebních úprav hradu za doby Zachariáše z Hradce. Je zasvěcena patronu lovců - sv. Eustachovi. Vnitřně byla kaple dobudována za F. V. Slavaty.
 • Velký hradní ochoz - Sloužil jako útočná a obranná chodba, původně nezastřešená. Nyní je prostor věnován lovecké tématice. Vystaveny jsou zbraně chladné i palné a nejrůznější součásti lovecké výzbroje.
 • Botanický (zelený) sál - Jediná místnost v hradu s původním štukovým stropem. Na stěnách je unikátní vyobrazení téměř tří set užitkových a léčivých rostlin a dřevin. Ve vitrínách jsou ukázky vzácných a chráněných rostlin Jihlavských vrchů. Expozici dotvářejí preparované kusy zvěře, jež žije v hradním okolí.

 
Zajímavost

Sedmiboká dominantní věž s vyhlídkou, pozdněrenesanční fresky evropských erbů v erbovém sále, nástěná malba koně a rostlin sloužící pravděpodobně v 19. století k výuce
Sedmi metrový betlém doplněn přírodninami. Pro stavbu třešťských betlémů je charakteristický ve velké míře přírodní materiál: větve, pařezy, vřes, plavuně, jalovec, choroše aj. Tyto betlémy mají tři části: terasovité město, zbořeniště s jesličkami a krajinu. Tato krajina nepředstavuje pravou biblickou krajinu, ani krajinu Českomoravské vysočiny, ale neskutečnou, divokou a romantickou. Betlém byl sestaven třešťskými betlémáři Fr. Radkovským a J. Noskem v roce 1982. Dřevěné vyřezávané figurky a stavby jsou práce většinou neznámých autorů z celého jihlavska z konce 19. století. Jeho velikost je 6,5 x 1,6 m a zhruba 450 figurek 2 až 20 cm vysokých ho řadí k velkým betlémům. V expozici představuje ukázku lidové tvorby po celou návštěvní sezónu.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
  květen: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1700
  červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1800
  září: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1600
  říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  45,- plné * 25,- snížené
  Věž: 10,-
  Noční prohlídky: 120,- plné * 60,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem, 60 min., nejvíce 45 návštěvníků.
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, pořádání svatebních obřadů, noční prohlídky hradem, rychlé občerstvení.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  Jen nádvoří a WC
   
  Parkování

  Před hradem (zdarma) * Před hradem (zdarma)
   
  Provozovatel

  Muzeum Vysočiny v Jihlavě
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Růžená (200 m)
  Stanice vlak: Hodice (500 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


  • Grandhotel Jihlava
  Hotel se nachází v klidné části centra města Jihlavy poblíž Masarykova náměstí. Po stránce architektonicko-historické patří k nejvýznamnějším projevům secese v Jihlavě. Hotel disponuje 33 pokoji zařazenými do kategorie HOTEL *** s kapacitou až 61 lůžek. Pokoje jsou zařízeny moderním nábytkem, vybaveny koupelnou s WC, barevným televizorem se satelitem, ledničkou s minibarem a telefonem s přímou volbou.
   
  Telefon:567 303 541 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Husova 1, Jihlava
  Email: info@grandjihlava.cz
  Jazyky:Cz, De, En
  Rezervace:telefon, fax, mail
  Ceny:990 - 1540
  Kapacita:65+17

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015