Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Hrad Roštejn,   okres Jihlava




Adresa:  Hrad Roštejn, Doupě 1
58856  Telč
Telefon:  567 243 738
Email:  muzeum@muzeum.ji.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Kraj Vysočina, vzdušnou čarou 20 km jihozápadně od města Jihlava.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Autor: Petr Chaloupek
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Biskupský sál
Autor: Antonín Bína
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Gotický strážný hrad postavený v 1. polovině 14. století, z té doby dochovaná sedmiboká věž veřejnosti přístupná. Ve 2. polovině 16. století hrad přestavěn na lovecký zámeček s oborou. V roce 1915 z části vyhořel, v 50 letech byl rekonstruován pro účely muzejních expozic. Byl postaven na skalnatém vršku uprostřed lesního komplexu Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 667 metrů.
První spolehlivý údaj pochází z roku 1339, kdy Telč s okolím získal Oldřich z Hradce od krále Jana Lucemburského výměnou za hrad Bánov. První zpráva o Roštejnu samotném je v zemských deskách brněnských z roku 1353. Roku 1423 byl hrad obléhán husity pod vedením hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic. Bylo pobořeno dřevěné hrazení a předhradební hlídková věž. Postupně ztrácel hrad svůj vojenský význam a v druhé polovině 16. století je zásadně přebudován Zachariášem z Hradce na renesanční lovecký zámeček. K tomuto účelu byla okolo zřízena rozsáhlá obora na zvěř jelení, srnčí a černou, jakož i bažnatnice. Po vymření pánů z Hradce roku 1604 se dostávají právem dědiců na Roštejn Slavatové, po nich Lichtensteinové a naposledy Podstatští.
Nejtragičtějším dnem v historii hradu byl 12. červen 1915, kdy po úderu blesku hrad z větší části vyhořel a postupně se stával zříceninou.
Rozsáhlé rekonstrukční a adaptační práce probíhaly na hradě postupně v letech 1956 - 1982.

Hradní hala: za renesance byla hala opatřena dvěma otevřenými arkádami do nádvoří. V současné době je vyzdobena loveckými zbraněmi a trofejemi, připomínající funkci Roštejna jako loveckého zámečku.

Erbovní sál: stěny sálu jsou vyzdobeny téměř sedmi sty erby.
O důvodech této heraldické výzdoby existují dvě domněnky - buď byli majitelé hradu s nositeli erbů v příbuzenském a přátelském vztahu, nebo jde o jakousi „nástěnnou knihu návštěv“ při lovech na hradě.
 
Expozice

  • Betlém - Betlém je lidový výtvor znázorňující biblický příběh narození Ježíše Krista. Na třešťsku se betlémy začaly v domácnostech stavět počátkem 19. stol. Nejdříve s papírovými figurkami. Teprve ve 2. pol. 19. stol. Se objevují betlémy s figurkami dřevěnými, vyřezávanými v Jihlavě, okolních obcích a také v jiných oblastech. Pravděpodobně prvním řezbářem z Třeště byl truhlář Matěj Suchý. Později se zde objevila celá plejáda lidových řezbářů. Pro stavbu třešťských betlémů je charakteristický ve velké míře používaný přírodní materiál: větve, pařezy, mech, vřes, plavuň, jalovec, choroše aj. Tyto betlémy mají tři části: terasovité městečko, zbořeniště s jesličkami a krajinu. Tato krajina nepředstavuje pravou biblickou krajinu, ani krajinu Českomoravské vysočiny, ale neskutečnou, divokou a romantickou. Betlém na hradě Roštejně byl sestaven třešťskými betlémáři Fr. Radkovským a J. Noskem v roce 1982. Dřevěné vyřezávané figurky a stavby jsou práce většinou neznámých autorů z celého jihlavska z konce 19. stol. Jeho velikost 6,5 × 1,6 m a zhruba 450 figurek 2 až 20 cm vysokých ho řadí k velkým betlémům. V expozici hradu přestavuje ukázku lidové práce po celou návštěvní sezónu.
  • Expozice porcelánu - Expozice porcelánu: podle tradice je tento sál nazýván hernou. V současné době je zde instalována expozice keramiky a porcelánu. V jedné polovině sálu jsou vystaveny ukázky moravské a slovenské lidové keramiky. Druhá polovina sálu je věnována porcelánu. Ve vitrínách je instalován porcelán míšeňský, vídeňský, japonský, čínský a český.
  • Expozice cínu - Instalované cínové předměty lze podle charakteristických značek rozstřídit do jednotlivých dílen jihlavských cínařů. Cínařské řemeslo patřilo v Jihlavě v minulosti k velice proslulým a dosahovalo vysoké umělecké úrovně.
  • Expozice kamenictví - V roce 1991 nově vytvořená expozice, která má za cíl seznámit návštěvníka s jedním z nejstarších řemesel na Vysočině - kamenictvím a postihnout jeho vývoj od dob nejstarších až po současnost. Expozice je umístěna v suterénu hradu, kde je pozoruhodná a unikátní západní žulová stěna sálu.
  • Expozice etnografie - Místnost je charakterizována nástěnnou malbou koně podle renesanční rytiny z hipologické terapie. V současné době jsou zde prezentovány ukázky regionálního lidového umění, především řezbářství (třešťský betlém, dětské hračky, máslové formy), které je pro Horácko typické.
  • Biskupský sál - Rohový pokoj, uzavírající hradní palác, nazývaný podle nástěnných maleb ve 34 polích se znaky mitry a biskupské berly. Sál je zařízen jako interiér loveckého zámečku.
  • Kaple - Vznikla v období velkých stavebních úprav hradu za doby Zachariáše z Hradce. Je zasvěcena patronu lovců - sv. Eustachovi. Vnitřně byla kaple dobudována za F. V. Slavaty.
  • Velký hradní ochoz - Sloužil jako útočná a obranná chodba, původně nezastřešená. Nyní je prostor věnován lovecké tématice. Vystaveny jsou zbraně chladné i palné a nejrůznější součásti lovecké výzbroje.
  • Botanický (zelený) sál - Jediná místnost v hradu s původním štukovým stropem. Na stěnách je unikátní vyobrazení téměř tří set užitkových a léčivých rostlin a dřevin. Ve vitrínách jsou ukázky vzácných a chráněných rostlin Jihlavských vrchů. Expozici dotvářejí preparované kusy zvěře, jež žije v hradním okolí.

 
Zajímavost

Sedmiboká dominantní věž s vyhlídkou, pozdněrenesanční fresky evropských erbů v erbovém sále, nástěná malba koně a rostlin sloužící pravděpodobně v 19. století k výuce
Sedmi metrový betlém doplněn přírodninami. Pro stavbu třešťských betlémů je charakteristický ve velké míře přírodní materiál: větve, pařezy, vřes, plavuně, jalovec, choroše aj. Tyto betlémy mají tři části: terasovité město, zbořeniště s jesličkami a krajinu. Tato krajina nepředstavuje pravou biblickou krajinu, ani krajinu Českomoravské vysočiny, ale neskutečnou, divokou a romantickou. Betlém byl sestaven třešťskými betlémáři Fr. Radkovským a J. Noskem v roce 1982. Dřevěné vyřezávané figurky a stavby jsou práce většinou neznámých autorů z celého jihlavska z konce 19. století. Jeho velikost je 6,5 x 1,6 m a zhruba 450 figurek 2 až 20 cm vysokých ho řadí k velkým betlémům. V expozici představuje ukázku lidové tvorby po celou návštěvní sezónu.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
    květen: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1700
    červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1800
    září: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1600
    říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
    Jindy pouze po předchozí dohodě.
     
    Vstupné

    45,- plné * 25,- snížené
    Věž: 10,-
    Noční prohlídky: 120,- plné * 60,- snížené
     
    Prohlídkové okruhy

    S průvodcem, 60 min., nejvíce 45 návštěvníků.
     
    Doplňkové služby

    Prodej upomínkových předmětů, pořádání svatebních obřadů, noční prohlídky hradem, rychlé občerstvení.
     
    Foto, kamera

    ne * ne
     
    Bez bariér

    Jen nádvoří a WC
     
    Parkování

    Před hradem (zdarma) * Před hradem (zdarma)
     
    Provozovatel

    Muzeum Vysočiny v Jihlavě
     
    Vlakbus

    Stanice bus: Růžená (200 m)
    Stanice vlak: Hodice (500 m)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      


     

     
    Vyhledat možnosti stravování ...
     


    • Hotel Zlatá hvězda  
    Hotel byl 4 roky rekonstruován a renovován nákladem 20 milionů korun. Objekt se nachází v historické části města Jihlavy na dolním náměstí. Uvnitř domu jsou zachovány původní klenby a malby pocházející z renesanční doby. Na výjimečnosti mu přidávají obnovená původní sgrafita, která se zachovala jako jediná v Jihlavě.
    Na pokojích WC, koupelna, TV, rádio, telefon, možnost platby kreditními kartami.
     
    Telefon:567 309 421 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Masarykovo náměstí 32, Jihlava
    Email: hotel@zlatahvezda.cz
    Jazyky:Cz, De, En
    Rezervace:telefon, fax, email
    Ceny:950 - 1450
    Kapacita:36+19

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     
     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015