Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Dřevěný kostelík - Husův sbor Církve československé husitské,   okres Blansko




Adresa:  Rodkovského ul. 7
  Blansko
Telefon:  516 419 785
Email:  f.ladic@tiscali.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  10.7.2006
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Kostelík stojí ve středu města, 5 minut cesty z hlavního náměstí Republiky.
Je to jedinečná stavba tohoto druhu na Moravě, jeden ze šesti převezených dřevěných kostelíků z bývalé Podkarpatské Rusi. Původně byl postaven v létech 1600 - 1641 v Nižném Selišti poblíž Chustu (v blízkosti nynějších hranic Ukrajiny s Rumunskem. V roce 1936 byl zakoupen blanenskými věřícími Církve československé husitské. Je v zachovalém stavu, s výzdobou rusínského lidového umění. Roubená stavba, s prvky evropské gotiky, je krytá dřevěnými klínci, venkovní svislé stěny jsou kryty dřevěnými destičkami, vnitřek při poválečných opravách obložen modřínem. Kostelík je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky rejstříkovým číslem 0348.
 
Architektura a historie kostelíka
Dřevěný kostelík pod Církve československé husitské je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky rejstříkovým číslem 0348. Volně stojící neorientovaná stavba, obdélníkového půdorysu na kamenné podezdívce je v centru městské zástavby. Stavbě dominuje štíhlá čtyřboká věž s jehlancovým zastřešením se čtyřmi nárožními věžičkami. Zvonicové patro věže je arkádově otevřeno. Podnožím věže je ochoz v přízemí i v prvním patře objektu. Průčelní vchod do svatyně má segmentové zaklenutí se starobylým nápisem v církevněslovanském jazyce, který udává datum dokončení stavby - Robjach 1641 mesjaca jula 29 (zhotoveno 29. července 1641). Ostění vchodu je zdobeno rytými spirálami a růžicemi. Den 29. červenec je v pravoslaví svátkem sv. Paraskevy, 138-161 n.l., které byl tento původně pravoslavný kostelík zasvěcen. Dveře jsou pobity originálním kováním. Členění stavby představuje redukovanou bazilikální dispozici. Hlavní loď je zaklenutá klenbou valenou a krytá valbovou střechou. Všechny střechy kostelíku jsou kryty dřevěnými klínci. Blanenský dřevěný kostelík představuje tzv. „lemkovský“ typ rusínských kostelů a je značně ovlivněn evropskou gotikou. Tento krásný kostelík pochází z Nižního Seliště), které leží 20 km od Chustu na hranici Podkarpatské Rusi a Rumunska ( nynější Ukrajina). Stavba byla zahájena v roce 1601, ale dokončena až v roce 1641. Výstavba kostela se protáhla na tak dlouhou dobu z důvodů morové epidemie, kdy celá obec vymřela, a teprve po jejím znovuosídlení byla stavba dokončena. Později přešel pod správu církve řeckokatolické. Když se Podkarpatská Rus stala součástí Československa, zlepšily se životní podmínky obyvatelstva a věřící si postavili kostel kamenný. Starý dřevěný kostel zůstal opuštěný a chátral. Roku 1928 byla v Brně zahájena výstavba výstaviště a uvažovalo se o tom, že kostelík se stane jedním z exponátů „Výstavy soudobé kultury“. Po uvážení, že by to nebylo vhodné místo, byl nabídnut památkovým úřadem farnímu úřadu československé církve v Brně. Brněnská farnost postoupila v říjnu roku 1935 tuto nabídku blanenské farnosti. Kostel byl v Nižním Selišti rozebrán, jednotlivé části ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

říjen - květen: pátek 1600 - 1900, neděle 800 - 1000
červen - září: středa, sobota 1400 - 1900, pátek 1600 - 1900, neděle 500 - 1000
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

Dobrovolné
 
Prohlídkové okruhy

10 - 30 min.
 
Doplňkové služby

Prostor pro křtiny a svatby s možností živé i reprodukované hudby, možnost pronájmu prostor k pořádání kulturně společenských akcí - koncerty, výstavy.
 
Foto, kamera

možné za dobrovolný příspěvek sloužící na údržbu sboru
 
Bez bariér

ne, při vstupu jsou dva schodky a práh
 
Parkování

zdarma přímo před budovou
 
Provozovatel

Náboženská obec církve československé husitské Blansko
 
Vlakbus

Stanice bus: Blansko [BK],,aut.st.
Stanice vlak: Blansko [BK]
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 

 
Vyhledat možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015