Hrad Landštejn
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Hrad Landštejn




Adresa:  Hrad Landštejn
37881  Nová Bystřice - pošta Slavonice
Telefon:  384 498 580
Email:  hradlandstejn@quick.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  11.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, 40 km jihovýchodně od města Jindřichův Hradec.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Stanislav Maxa
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad Landštejn, jak již napovídá název, byl pomezní pevností na neklidné českorakouské hranici a střežil zemskou stezku do Vitorazska. Podle staršího názoru byli jeho staviteli rakouské rody hrabat z Raabsu a Zöbingu, Nejnovější archeologické výzkumy této lokality však nepochybně prokázaly, že starší rakouský hrad byl situován v dnešní vesnici Pomezí naproti Landštejnu a zachovala se z něj dodnes část románského kostela.
 
Landštejn jako královský hrad spadal pod správu moravských Přemyslovců. Kdy a jak získali hrad a panství Vítkovci není známo. Víme však, že asi od roku 1259 byl pánem Landštejna Oldřich, pocházející nejspíše z třeboňské větve Vítkovců, po něm Sezema a Vítek, syn Ojíře z Lomnice.
 
Vítkovci, píšící se podle hradu jako páni z Landštejna, si získávali osobní statečností stále větší politický vliv. Vítek z Landštejna (+ 1312) se vyznamenal při obraně města Znojma a mimořádnou statečnost projevil v zápase s míšeňskou posádkou Pražského hradu za krále Jindřicha Korutanského, kdy stranil Elišce Přemyslovně.
 
Za Viléma z Landštejna (+ 1356) obnášelo landštejnské panství mimo hradu a Nové Bystřice ještě Třeboň, Lomnici a Nové Hrady. Po počátečních neshodách přijal Vilém z Landštejna roku 1317 lenní závazek a stal se rádcem krále Jana Lucemburského. Přátelství si udržel i s jeho synem Karlem IV., který se stal Vilémovým zastáncem v krvavém sporu s bojovným příbuzným Jindřichem z Hradce. Z Vilémových šesti synů zdědil Landštejn Litold, který však zemřel bez dětí a hrad připadl královské koruně.
 
Roku 1381 získal landštejnské panství od krále Václava IV. Konrád Krajíř z Krajku, který zastával úřad nejvyššího hofmistra. Jmenování zemským hejtmanem v Korutanech v roce 1385 odvedlo Konráda od pražského dvora, jeho synové však v Čechách zůstali. Landštejn zdědil Lipolt a jeho syn Wolfgang pak hrad rozšířil a velmi nákladně přestavěl v pozdněgotickém slohu.
 
Krajířové vládli Landštejnu téměř dvě století a jejich panování bylo poznamenáno velkým stavebním ruchem. Za tu dobu podstatně zesílili opevnění a vybudovali kolem pětiúhlého nádvoří výstavné renesanční paláce. Stavební činnost Krajíře však vyčerpala natolik, že po smrti Zdeňka II. prodala roku 1579 jeho dcera Anna, provdaná Roupovská, hrad i panství Rakušanu Štěpánovi z Eicinku. Vzápětí však hrad koupil jihlavský měšťan David Neumaier. Davidův syn Gottfried se postavil na stranu odbojných stavů a po jejich porážce na Bílé hoře mu byl majetek konfiskován. Panství pak rychle měnilo majitele.
 
V roce 1621 se zde vystřídali Baltazar Marradas a Kristián Hübner, následujícího roku byl hrad prodán slavatovskému hejtmanovi Jakubu Keclovi z Rottendorfu, v dalším roce se Landštejn dostal do držení bratřím Maxmiliánovi a Ferdinandovi Mohrům z Leichteneggu. Od roku 1639 vlastnil panství Jakub Khuen z Belasy, v roce 1668 převzal vládu Humprecht Jan Černín z Chudenic a jeho syn Tomáš Zacheus. Roku 1685 ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Expozice archeologických nálezů - Po vstupu do areálu je v první bráně kromě pokladny umístěna malá expozice archeologických nálezů, objevených v posledních letech.

 
Zajímavost

Z vyhlídkové věže hradu je krásný pohled na lesnatou krajinu České Kanady. 1 km od hradu románský kostel v Pomezí s částečně odkrytými románskými malbami.
V červenci a srpnu každý víkend probíhají v areálu hradu šermířská klání, hudební nebo hudební a divadelní vystoupení
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
    květen: denně kromě pondělí 900 - 1600
    červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1715
    září: denně kromě pondělí 900 - 1600
    říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
    Jindy pouze po předchozí dohodě.
     
    Vstupné

    35,- plné * 20,- snížené
     
    Prohlídkové okruhy

    Samostatně, ve vstupní bráně je instalována výstava nejzajímavějších archeologických nálezů.
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, občerstvení v areálu hradu.
    Tradiční Landštejnské slavnosti, určené především dětem, kde vaří sladkou kaši Bílá paní a šermíři předvádějí své umění.
     
    Foto, kamera

    zdarma * zdarma
     
    Bez bariér

    pouze na nádvoří a k velkému příkopu
     
    Parkování

    100 m (placené) * 150 m (placené)
     
    Provozovatel

    Národní Památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
     
    Vlakbus

    Stanice bus: Landštejn (150 m)
    Stanice vlak: Hůrky (6 km)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015