Muzeum řemesel, Nový Dvůr Letohrad
Vítáme Vás Historie Expozice Pohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Muzeum řemesel, Nový Dvůr
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4386)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
 • Expozice řemesel - Muzeum řemesel bylo otevřeno v květnu roku 2000 a zaujímá vrchní tři patra v památkovém objektu bývalé sýpky. Muzeum založil a provozuje místní podnikatel Pavel Tacl. Muzeum řemesel je plochou 720 m2 největší svého druhu v České republice a jeho význam dosahuje evropského formátu. Expozice podává ucelený obraz o řemeslech nejčastěji z počátku 20. století v typicky vybavených dílnách.
   
  První patro přiblíží například unikátní kompletně vybavenou paramentářskou dílnu. Podle dostupných informací je podobná expozice paramentáře v republice ojedinělá. Mezi dřevozpracujícími řemesly se nachází kolář, bednář, šindelář, truhlář či umělecký řezbář. Kovodělná řemesla jsou v zastoupení kovář, zámečník, klempíř i hodinář. Výrobu oděvů a obuvi u nás představí řemesla krejčího, kožešníka a ševce. Dále zde najdeme kloboučníka, fotografa, cihláře, kamnáře, kameníka nebo kupce. Zajímavá je i expozice dokládající vývoj praní prádla.
   
  Druhé patro muzea začíná prohlídkou světnice představující život na tehdejší vesnici. Práci sedláka dokumentuje soubor nářadí, strojů a pomůcek v další expozici. Mlynářství je zde zastoupeno v rozsáhlejší podobě. Expozice je sestavena z několika zrušených mlýnů a nachází se zde vše co k mlýnu patřilo - od vodního kola o průměru 6 m až po celou mlecí technologii s instalovanými mlýnskými stroji. Pro přehlednost a názornost poslouží i unikátní model mlýna z roku 1905. Dále se podíváme do pekárny s roštovou pecí s dolním topením. Další expozice přibližují cukráře, zpracování masa, mléka či medu. Mezi vystavené exponáty patří například řeznické stroje, špalek se zaťatou sekerou, různé druhy máselnic, lisy na tvaroh, perníkářské formy, medomety apod. Zajímavá je také živnost pohřebnictví nebo-li funebráctví.
   
  Ve třetím patře si můžete prohlédnout hasičský vůz z roku 1902 a další unikátní předměty související s expozicí hasičství, zajímavé vybavení staré školní třídy, staročeské hospody a železniční stanice. Váš pohled jistě upoutá 3 metrové kolo od lisu na lněný olej. Dalšími vystavovanými řemesly jsou tkadlec, provazník, kartáčník, sedlář. V našem muzeu uvidíte více než 40 expozic.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz