Restaurant History Legends Menu Photos Folklore Reservation Czech version

 

 
     Kamenná panna
 
  V domě na Orlí ulici číslo 16, kde bývala první brněnská pošta, už více než jedno století přitahuje zájem Brňanů zvláštní socha, která je umístěna v zadní části dvorního traktu. Až do dnešních dní zdejší obyvatele vzrušuje příběh krásné dívky JOHANKY, do které se zamiloval syn z urozené rodiny. Protože dívka byla chudá a nikdo nevěděl, odkud do Brna přišla, neměla to ve službě lehké. Čím víc jí mladý pán miloval, tím hůř se děvčeti vedlo. Všichni se postavili proti ní. A jak to v takových případech bývá, zloba a závist jsou nejhoršími rádci. Když MATKA viděla, že domluvy synovi, že má přece už určitě jinou, bohatou nevěstu a tu že si musí vzít, nic nepomáhají, rozhodla se jinak. Počkal, až si otec se synem vyjeli na celý den do okolních lesů na lov, a hned začala jednat. Zavolala rychtáře a dívku obžalovala, že je čarodějnice, že jejímu synovi učarovala, a proto že musí být co nejpřísněji potrestána. Marně se dívka bránila, marně prosila. Když viděla, že není záchrany, vyběhla z domu na nádvoří a tam skočila do studny. Bylo po všem. Ve chvíli, kdy jí vytahovali, vracel se její milý. ZLÁ PŘEDTUCHA ho hnala domů. Přijel ale pozdě. Krásnou Johanku už nemohl zachránit. A protože ji opravdu miloval, nechal si její podobu vytesat do kamene, aby mu neustále připomínala jejich lásku.
Uprostřed Zelného trhu dosud stojí Krásná kašna „PARNAS“ od Bernerda Fischera z Erlachu z roku 1690 až 1697, jejíž jeskyně, z balvanů zbudovaná a Amfitrikou korunovaná, chová Herkula s kyjem v ruce a zkroceným Cerberem.
Ještě na konci minulého století měli skoro v každé brněnské rodině kopii obrazu Madony s Jezulátkem, který původně visíval v kostele svatého Tomáše. Je malován olejovými barvami na dřevě a je tak tmavý, že se Panně Marii říkalo ČERNÁ MADONA svatodomská.
Proslulý vojevůdce BARON TRENK a pocházel prý z Uher, kde se svými vojáky všude loupil a drancoval. U císařského dvora to všechno věděli. Ale říkali: Kdo bojuje za císařství tak odvážně jako Trenk, toho potřebujeme, i kdyby to byl sám čert. Lidé si na něho stěžovali, až se baron dostal před soud a byl na doživotí odsouzen ve špilberském vězení. Když ve vězení zemřel, pohřbili ho v kapucínském kostele, jak si přál: v kutně a s okovy a řetězy na rukou.
Na jižní straně věže kostela sv. Jakuba je lomený oblouk ukončen kamennou soškou NAHÉHO MUŽE, který obrací svůj holí zadek směrem k chrámu sv. Petra a Pavla. Vypráví se, že se vrchnosti nahoře na Petrově a dole u Jakuba nikdy neměli moc rády. Proto se začaly současně stavět dva kostely. Stavitel chrámu sv. Jakuba, velký šprýmař, dokončil svou stavbu snad dříve a zesměšnil poraženého soka vystrčeným zadečkem.
MARIE TEREZIE z rodu Habsburků 1717-1780. Česká a Uherská královna byla manželkou Františka I. Lotrinského. Za její vlády prosadila četné reformy správní, hospodářské a sociální k upevnění monarchie, k rozvoji průmyslu a obchodu (tereziánské reformy).
Královský hrad Špilberk postavený r.1234-77. Od r.1621 státní pevnost a trestnice. V roce 1960 se stává sídlem Muzea města Brna. Jsou dochovány KASEMATY, podzemní chodby a sklepy v hradbách pevnosti.
Na konci Křenové ulice na břehu řeky Svitavy stojí krásný sloup. Vypadá jako gotický, ale učení mužové dodnes nevědí, kdy, kým a proč byl postaven. Pověst však říká, že jej zbudoval český král Vratislav II. Měl připomínat, že zde byl zavražděn ZDERAD ze Švábenic.
Na poděkování Panně Marii za ochranu od MOROVÉ rány byl roku 1680 na Dolním trhu (Náměstí svobody) postaven SLOUP. Původně těžká kamenná socha sloupu byla r. 1748 nahrazena sochou dřevěnou. Sloup byl opraven v r. 1831 pro odvrácení cholery, která tehdy v městě řádila.

Back

 

Webdesign © 2000 - 2002 Falcomp
info@pruvodce.com

Last modified: 09.06.2002