Hrad Roštejn
Vítáme Vás Historie Expozice AkcePohlednicePanofotkyUbytování Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Roštejn
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
  • Betlém - Betlém je lidový výtvor znázorňující biblický příběh narození Ježíše Krista. Na třešťsku se betlémy začaly v domácnostech stavět počátkem 19. stol. Nejdříve s papírovými figurkami. Teprve ve 2. pol. 19. stol. Se objevují betlémy s figurkami dřevěnými, vyřezávanými v Jihlavě, okolních obcích a také v jiných oblastech. Pravděpodobně prvním řezbářem z Třeště byl truhlář Matěj Suchý. Později se zde objevila celá plejáda lidových řezbářů. Pro stavbu třešťských betlémů je charakteristický ve velké míře používaný přírodní materiál: větve, pařezy, mech, vřes, plavuň, jalovec, choroše aj. Tyto betlémy mají tři části: terasovité městečko, zbořeniště s jesličkami a krajinu. Tato krajina nepředstavuje pravou biblickou krajinu, ani krajinu Českomoravské vysočiny, ale neskutečnou, divokou a romantickou. Betlém na hradě Roštejně byl sestaven třešťskými betlémáři Fr. Radkovským a J. Noskem v roce 1982. Dřevěné vyřezávané figurky a stavby jsou práce většinou neznámých autorů z celého jihlavska z konce 19. stol. Jeho velikost 6,5 × 1,6 m a zhruba 450 figurek 2 až 20 cm vysokých ho řadí k velkým betlémům. V expozici hradu přestavuje ukázku lidové práce po celou návštěvní sezónu.
  • Expozice porcelánu - Expozice porcelánu: podle tradice je tento sál nazýván hernou. V současné době je zde instalována expozice keramiky a porcelánu. V jedné polovině sálu jsou vystaveny ukázky moravské a slovenské lidové keramiky. Druhá polovina sálu je věnována porcelánu. Ve vitrínách je instalován porcelán míšeňský, vídeňský, japonský, čínský a český.
  • Expozice cínu - Instalované cínové předměty lze podle charakteristických značek rozstřídit do jednotlivých dílen jihlavských cínařů. Cínařské řemeslo patřilo v Jihlavě v minulosti k velice proslulým a dosahovalo vysoké umělecké úrovně.
  • Expozice kamenictví - V roce 1991 nově vytvořená expozice, která má za cíl seznámit návštěvníka s jedním z nejstarších řemesel na Vysočině - kamenictvím a postihnout jeho vývoj od dob nejstarších až po současnost. Expozice je umístěna v suterénu hradu, kde je pozoruhodná a unikátní západní žulová stěna sálu.
  • Expozice etnografie - Místnost je charakterizována nástěnnou malbou koně podle renesanční rytiny z hipologické terapie. V současné době jsou zde prezentovány ukázky regionálního lidového umění, především řezbářství (třešťský betlém, dětské hračky, máslové formy), které je pro Horácko typické.
  • Biskupský sál - Rohový pokoj, uzavírající hradní palác, nazývaný podle nástěnných maleb ve 34 polích se znaky mitry a biskupské berly. Sál je zařízen jako interiér loveckého zámečku.
  • Kaple - Vznikla v období velkých stavebních úprav hradu za doby Zachariáše z Hradce. Je zasvěcena patronu lovců - sv. Eustachovi. Vnitřně byla kaple dobudována za F. V. Slavaty.
  • Velký hradní ochoz - Sloužil jako útočná a obranná chodba, původně nezastřešená. Nyní je prostor věnován lovecké tématice. Vystaveny jsou zbraně chladné i palné a nejrůznější součásti lovecké výzbroje.
  • Botanický (zelený) sál - Jediná místnost v hradu s původním štukovým stropem. Na stěnách je unikátní vyobrazení téměř tří set užitkových a léčivých rostlin a dřevin. Ve vitrínách jsou ukázky vzácných a chráněných rostlin Jihlavských vrchů. Expozici dotvářejí preparované kusy zvěře, jež žije v hradním okolí.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz