Hrad Rýzmberk
Vítáme Vás HistorieAkce Diskuze \"" English version

Hrad Rýzmberk
Adresa:  Milan Brych, Na Koželužné 614
34506  Kdyně
Telefon:  379 732 530

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Plzeňský kraj, vzdušnou čarou 10 km jihovýchodně od města Domažlice.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Hrad Rýzmberk býval významnou pohraniční pevností, která kontrolovala obchodní stezku z Bavorka procházející Všerubským průsmykem. Hrad byl založen ve 2. pol. 13. století rodem Drslaviců v období, kdy český král Přemysl Otakar II. vedl pohraniční války se sousedním Bavorskem. Konec hradu přivodila teprve třicetiletá válka, kdy byl Rýzmberk několikrát obléhán, pobořen a již neobnoven. Od pol. 19. stol., kdy zde byla vystavěna rozhledna a malá sezónní restaurace, se zříceniny stávají vyhledávaným výletním místem. V současné době se na hradě každoročně pořádá „Rýzmberský hradní guláš“ - festival country a folkové hudby.
Z kdysi mohutného hradu, složeného ze tří nádvoří, se zachovaly úseky hradeb s baštami a zbytky starého paláce s podzemními sklepy.
 
O založení hradu Rýzmberka a jeho prvních držitelích „Drslavicích“
Nejstarší dějiny Rýzmberka souvisí s mocným rodem Drslaviců, který měl téměř 90 odnoží. K větvím rodu, jež vynikly nad jiné, patří právě páni užívající predikátu z Rýzmberka, pozdější Švihovští z Rýzmberka. Všechny tyto rody spojoval stejný erb, půlený štít, jehož heraldicky levou polovinu dělí 3 vodorovná břevna. Na přelomu 12. a 13. století žili z tohoto rodu 3 bratři, Černín, Břetislav a Drslav. Zastávali vysoké úřady u královského dvora, za něž pravděpodobně obdrželi od Přemysla Otakara I. rozsáhlá léna v jihozápadních Čechách. Nás bude zajímat především Břetislav (1193 - 1238), praotec zakladatelů Rýzmberka. Držel královský úřad v plzeňském kraji, používal přídomek z Plzně a ke konci svého života ze Zbiroha. Kolem roku 1228 se připomínají jeho synové Břetislava a Černín. Starší Břetislav, připomínaný (1228 - 1257), roku 1245 používal přídomek po nedalekém Biřkovu a od 1247 po Zbirohu. S manželkou Mařenou měl syna Děpolta.
 
Tento Děpolt zastával důležitá místa na královském dvoře. Roku 1277 se připomíná jako nejvyšší zemský soudce, v letech 1297 - 1282 byl nejvyšším komorníkem. Roku 1281 řídil z pověření zemského sněmu spolu s pražským arcibiskupem správu Čech. V roce 1251 užívá ještě predikátu po Zbirohu, ale 1297 má na své pečeti již predikát z Rýzmberka.
 
Nový hrad Rýzmberk založil Děpolt pravděpodobně z popudu krále Přemysla Otakara II. Hradní posádka měla především za úkol střežit Všerubský průsmyk, kterým procházela důležitá spojnice Čech a Bavorska. "Starý Rýzmberk" nemohl, především pro svou malou rozlohu a nevýhodnou polohu, ze které nebylo možné kontrolovat provoz na stezce procházející průsmykem, tuto funkci již plnit. Podnětem pro výstavbu hradu se staly rovněž spory se sousedním Bavorskem, které se vyhrotily především kolem roku 1266. V tomto roce uskutečnil Přemysl Otakar II. dokonce 3 válečné výpravy proti Bavorsku. Výstavbu hradu v tomto exponovaném místě bavorské hranice si tehdy zájmy českého království přímo vynutily.
 
Jméno Rýzmberk (Obří, obrova hora) patří k oblíbeným názvům hradů tehdejší doby. Toto německé jméno bylo ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Zajímavost

Z vyhlídkové věže je jedinečný výhled do dalekého okolí (na Šumavu, Český les, Sedmihoří, aj.)
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Areál:
  Celoročně, volně

  Věž:
  červen - srpen: denně kromě pondělí 1000 - 1700
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  Areál: zdarma
  Věž: 10,- plné * 5,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně, nebo s průvodcem po dohodě.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů.
   
  Foto, kamera

  zdarma * zdarma
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  500 m (zdarma) * 500 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Klub českých turistů, odbor Kdyně
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Kdyně (2 km)
  Stanice vlak: Kdyně (2,5 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015