Hrad Střekov
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkceUbytování Diskuze \"" English version

Hrad Střekov
Adresa:  Hrad Střekov, Na Zacházce 844
40003  Ústí nad Labem
Telefon:  475 530 682
Email:  hrad.strekov@volny.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, ve městě Ústí nad Labem.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Hrad Střekov je jednou z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice. Patří k našim nejromantičtějším hradům. Za tento přívlastek vděčí především své poloze na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe.Jeho silueta je již po staletí symbolem města Ústí nad Labem.
 
První zmínky o hradu jsou z roku 1319. Tehdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby. Protože však neměl dostatečné množství finančních prostředků,dal pozemky a skálu v léno bohatému pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že na skále vystaví hrad na vlastní náklady a král mu jej poté daruje i s dědičnými právy. Hrad měl být i celní stanicí, která zde dříve skutečně byla. Pešek začal se stavbou a dokončil pouze tzv. Velké stavení, dvoupatrovou budovu, která byla dlouho jednou z nejobývanějších částí hradu.
 
Po roce působení na Střekově prodal Pešek hrad rodu Vartenberků. Ti se nad řekou Labe usídlili téměř na sto let. V období husitských válek v první polovině 15 století byl držitelem hradu Vlášek z Kladna a v držení jeho potomků zůstal hrad až do roku 1479. Za panování Vláška se na hrad uchýlil pod jeho ochranu probošt a část konventu roudnických augustiniánů a jeptišky z benediktínského kláštera v Teplicích. Hrad byl tedy prostorný a obranyschopný.
 
Významnými vlastníky byli Hanuš a Lorenc Glacovi ze starého dvora. Roku 1485 si bratři Glacové majetek rozdělili a Střekov připadl Hanušovi, bohatému měšťanovi, který vlastnil v nedaleké Krupce cínové doly. Zasloužil se také o rozšíření a dostavbu hradu, zejména hradní kaple.
 
Roku 1563 získal hrad Václav Popel , člen duchcovské větve Lobkowiczů, krátce po něm Polyxena z roudnické větve rodu. Jejich majetkem zůstal hrad až do roku 1953, kdy jej převzal Československý stát. Krátkou dobu byl vlastnictvím Klubu českých turistů. V roce 1992 byl hrad v rámci restitučních zákonů vrácen zpět rodu Lobkowiczů, takže je dnes soukromou, avšak veřejně přístupnou kulturní památkou.
 
Objekt vlastního hradu je velmi dobře zachován, zejména proto, že nebyl válečnými útrapami nijak zvlášť poničen nebo vypálen. Vojenským a obranným účelům však poměrně často sloužil. Za třicetileté války obsadili hrad v roce 1631 Sasové, v roce 1634 krátce Švédové a pak opět v roce 1639 byl hrad opěrným bodem Švédů, ze kterého ovládali okolní kraj. Po roce 1645 sloužil hrad jako posádka také vojskům Torstensonovým. V tomto období také švédská posádka prohloubila a rozšířila koryto Labe, aby umožnila plavbu větších lodí s válečnou kořistí.
 
Od konce 17. Století přestal být Střekov trvale obydlen a zůstal opuštěn. Ještě jednou však posloužil vojenským účelům, a to za sedmileté války. V roce 1757 byl jako pruský opěrný bod ostřelován děly Laudonových Chorvatů. V té době také došlo k jedinému vážnějšímu poničení hradu, zejména kaple a Velkého stavení. Po odchodu p ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Velké stavení - Fotografie z historie hradu a Ústí n.L., dekorativní kachle ze 14.a 15. stol. V letošní sezóně bude v tomto prostoru instalovaná unikátní trojrozměrná expozice - neplatí již pro sezónu 2005, bude nová, v této chvíli ale nemůžeme ještě sdělit podrobnosti
 • Kaple - Fotografie o vývoji hradu, instalace kachlů.
 • Historie obyvatel a vlastníků hradu - Historie obyvatel a vlastníků hradu, erby jednotlivých majitelů, trojrozměrná podoba hradu z konce 15. stol. (model) (Věžový palác).
 • Expozice romantismu - Věžový palác
 • Věž - Přístupová vyhlídka

 
Zajímavost

Vyhlídka na vrch Vrkoč s vodopádem a dálkové pohledy na „Portu Bohemicu“ a Krušné Hory.
 
V letošním roce probíhají večerní prohlídky (v dobových kostýmech s dobovou hudbou za slavnostního osvětlení + případně program dle dohody – na objednávku).
Každý měsíc (květen - září) jeden víkend večerní prohlídky pro veřejnost bez objednávek – termíny budou známy vždy předchozí měsíc dopředu).
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby. Pokud ne, sdělte nám to, prosím, do formuláře k otevírací době. 21. březen - duben: denně kromě pondělí 900 - 1600
  květen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1700
  září - říjen: denně kromě pondělí 900 - 1600
  listopad - prosinec: sobota - neděle 900 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
  Poslední prohlídka půl hodiny před koncem náv. doby.
   
  Vstupné

  40,- plné * 20,- snížené * 60,- noční prohlídky * 20,-/osoba - školy s doprovodem *** 60,- cizinci plné * 40,- cizinci snížené * 100,- noční prohlídky
  10,- vstup do objektu
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (Cz, De, En), 45 min, nejvíce 50 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb (p. Kytka - tel. č.: 475 531 644), posezení v hradní vinárně.
   
  Foto, kamera

  pouze v exteriéru hradu 3,- * 3,-
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  100 m (20,-) * 100 m (50,-)
   
  Provozovatel

  L.E.Holdings, Nelahozeves
   
  Vlakbus

  Stanice vlak: . Hlavní nádražČD - MHD 11 a 17, zastávka Karla IV, odtud max 8 minut chůze, nebo bus č.1, zastávka Pod Hradem, odtud 8 min chůze (100 m)
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


  • Hotel Faust
  Hotel a restaurace se nachází v centru Děčína u Zámeckého rybníka. Na všech pokojích je sociální zařízení, TV se satelitem, rádio, telefon, fax. Bezbariérový pokoj, hlídané parkoviště, salonky, letní terasa, taneční sál.
   
  Telefon:412 518 859 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:U Plovárny 43, Děčín
  Email: faust@telecom.cz
  Jazyky:Cz, De, En, Ru
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:780
  Kapacita:62+10

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015