Weisův dům
Vítáme Vás HistorieExpozice Diskuze \"" English version

Weisův dům




Adresa:  Weisův dům - pobočka HM Tábor,
nám. T. G. Masaryka 111
39181  Veselí nad Lužnicí
Telefon:  381 583 376

 
 
 

Poslední aktualizace:  5.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, vzdušnou čarou 20 km jižně od města Tábor.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Dům č.p. 111 - Weisův dům pochází z přelomu 16. a 17. století. Tuto zajímavou budovu si nechal postavit v pozdně renesančním slohu veselský primátor Martin Lomnický ze Šebínů. Martinovi Lomnickému, přes jeho účast ve stavovském odboji 1618 -1620, nebyl jeho majetek zkonfiskován a tak ho roku 1638 získává jeho vnučka Prudencie Eufenie Weisová. V průběhu 17., 18. a 19. století dům poměrně často měnil majitele. Posledními soukromými majiteli tohoto domu se stali roku 1868 Josef a Antonie Liborovi. O dvanáct let později, roku 1880 získává objekt Občanská záložna ve Veselí. Bankovním účelům sloužil dům až do roku 1950, kdy do něho bylo umístěno městské muzeum, které se později stalo součástí Husitského muzea Tábor. Právě Husitské muzeum v roce 1994 nechalo provést generální rekonstrukci Weisova domu včetně sgrafitové renesanční fasády. Dům dnes slouží muzejním účelům.
 
Expozice

  • Z pokladů muzea - Expozice 'Z pokladů muzea' je umístěna v šesti sálech. První je věnován národopisu tzv. Velkých pšeničných blat. Druhý sál je zaměřen na exponáty z církevního prostředí, jsou v něm instalovány barokní plastiky, malby, liturgické předměty a obleky.
    Exponáty ve třetím sále dokladují vzdělanost na maloměstě. Další sál ozřejmuje problematiku cechovní městské malovýroby. Předposlední sál ukazuje bytovou kulturu maloměsta ukázkami nábytku z první a druhé poloviny 19. století. Poslední sál přináší ukázky palných a chladných zbraní z 19. století.
  • Pamětní síň K. Weise - Již v době svého zrodu bylo městské muzeum pojmenováno Weisovým. Stalo se tak na počest Karla Weise (13. 2. 1862 - 4. 4. 1944), hudebního skladatele, sběratele jihočeských lidových písní a autora pozoruhodné sbírky Český jih a Šumava v písni. Dnes je ve Veselí nad Lužnicí nainstalována pamětní síň věnovaná této výrazné osobnosti jihočeského národopisu, kde jsou vystaveny předměty spjaté s osobou Karla Weise.

 
Zajímavost

Již od svého vzniku je veselské muzeum pojmenováno podle Karla Weise (1862 - 1944), hudebního skladatele, sběratele jihočeských lidových písní a autora sbírky Český jih a Šumava v písni. V jeho pamětní síni jsou vystaveny předměty sepjaté s touto významnou osobností jihočeského národopisu.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

duben – září: úterý - neděle 800 - 1200 a 1230 - 1630
Poslední prohlídka 1600.
 
Vstupné

Základní 20,- Kč; slevy *) 10,-- Kč; rodinné: 30,-- Kč.
Volný vstup mají děti do 6 let a pedagogický dozor při školních exkurzích (netýká se školních výletů).
*) Slevy se poskytují: hromadným návštěvám domovů a klubů důchodců, vojákům základní vojenské služby, žákům základních škol, škol pro mládež vyžadující zvláštní péči, studentům středních škol po předložení průkazu, že jsou studující, studentům vysokých škol po předložení studijního průkazu, členům svazu invalidů - po předložení čl. průkazu, členům ekolog. org. - po předložení čl. průkazu (zelená karta), členům mezinárodních studijních organizací po předložení mezinár. průk. (ISIM, ISIC, ITIC, ITYC), držitelům karty mládeže EURO 26.

 
Prohlídkové okruhy

Podle jednotlivých témat jsou v sálech vystaveny originální exponáty jako malby, plastiky, liturgické předměty, obleky, nábytek a zbraně 19. století. Dále různé předměty z osobní pozůstalosti Karla Weise.
Samostatně, 45 min.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Možná rezervace prohlídek, pořádání krátokodobých výstav (www.husmuzeum.cz), prodej suvenýrů.
 
Foto, kamera

200,- * 200,-
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

100 m * 100 m
 
Provozovatel

Husitské muzeum Tábor
 

  
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015