Skanzen Zubrnice
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Skanzen Zubrnice
Adresa:  Skanzen
40323  Velké Březno
Telefon:  475 228 267
Email:  mlazubrnice@mybox.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  6.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, vzdušnou čarou 15 km východně od města Ústí nad Labem.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Muzeum lidové architektury v Zubrnicích vznikalo jako poslední skanzen v republice od poloviny sedmdesátých let v rámci bývalého Okresního vlastivědného muzea v Ústí nad Labem. Základním impulzem byla záchrana zubrnického kostela sv. Maří Magdaleny. Z iniciativy muzea a několika pracovníků tehdejšího Krajského střediska státní památkové péče se podařilo odvrátit plánovanou demolici a prosadit využití kostela pro muzeum. Souběžně s tím se podařilo získat do správy muzea i velkou roubenou zemědělskou usedlost ve středu obce a zachránit ji tak před likvidací. Roubený dům čp. 61, jako cenný doklad lidového stavitelství Českého středohoří, byl upravován svépomocí pracovníky muzea. Muzeum od roku 1976 organizovalo mimo jiné i pravidelné prázdninové brigády studentů, kteří pod vedením jeho zaměstnanců zajišťovali většinu pomocných stavebních prací. Zubrnice se staly záchranným skanzenem pro region celého Českého středohoří a některé jeho přilehlé části. K stávajícím dochovaným objektům byly postupně přenášeny drobnější hospodářské stavby, které již nebylo možno zachránit na původním místě. První stavbou přenesenou do Zubrnic v roce 1977 byla barokní studna ze Střížovic. Na konci sezóny roku 1988 byla zpřístupněna veřejnosti prvá část muzea lidové architektury (areál čp.61) a pak postupně i další objekty: starý vesnický obchod, sušárna ovoce, kostel, škola a vodní mlýn v Týništi čp. 27. Muzeum lidové architektury je situováno do živé vesnice, což je velmi ojedinělé a z řady hledisek i atraktivní. Vlastní obec Zubrnice vznikla v průběhu vnitřní kolonizace v 11. a 12. století. Má starý návesní půdorys s dominantou kostela uprostřed. V posledních dvou stoletích se rozrostla v bohatou vesnici s vlastními pravidelnými trhy. Obyvatelstvo se tu živilo zemědělstvím, ovocnářstvím a chmelařstvím. Prosperitu chmele v první polovině 19. století připomínají velké pozdně klasicistní domy ve středu obce. Dalším fenoménem Zubrnic, který rovněž souvisel s nadšením muzejníků a jejich dobrovolných spolupracovníků, byl i boj o záchranu železniční trati z Velkého Března do Úštěka, a to nejatraktivnějšího šestikilometrového úseku do Zubrnic. Se studenty dopravní a stavební průmyslové školy v Děčíně a s řadou nadšených železničářů začaly práce na čištění a opravě trati do Zubrnic. Do správy muzea se podařilo získat též místní nádraží. Na muzejní aktivity následně navazují práce několika skupin drážních nadšenců, kteří mají nádraží od muzea za symbolickou cenu pronajato, a dále pokračují v úsilí zprovoznit tento úsek trati formou muzejní železnice s občasným provozem.
 
Expozice

 • Zemědělská usedlost čp. 61 - Obytný patrový roubený dům, z roku 1808. Instalační rekonstrukce vybavení domu odpovídá období počátku 20. století, kdy ještě přežívalo staré tradiční zařízení a vybavení doplňované moderními továrenskými výrobky. V patře je expozice lidového malovaného nábytku a stavebního vývoje obce včetně dokumentace opravovaných a přenášených staveb.
 • Kůlna na vozy - Ze začátku 19. století, převezena z Řepčic; expozice zemědělských strojů a nářadí.
 • Hrázděná stodola - Ze začátku 19.století, převezena ze Suletic; expozice zemědělských strojů a nářadí.
 • Roubený špýchar - Z konce 18.století, převezen z Lukova; expozice praček
 • Sušárna ovoce - Starší část stavby je z poloviny 19.stol., jinak odpovídá vesnickému typu sušáren z konce 19. stol.
 • Kostel sv. Maří Magdalény - Připomíná se v polovině 14.století (původně gotický). V letech 1723-1739 byl rozšířen a barokně přestavěn ; výstava ''Lidová architektura Valkeřic a Merboltic v kresbách Tomáše Eflera''
 • Vesnický obchod čp. 74 - Expozice vesnického obchodu z padesátých let 20. století.
 • Škola - Z roku 1863; v přízemí expozice třídy, jejíž zařízení a vybavení odpovídá standardu vesnických škol ještě po druhé světové válce; výstava školních obrazů z konce 19. století až 70. léta 20. století.
 • Mlýn - Z roku 1803, jeden z dvaceti mlýnů a pil stávajících na Lučním potoce ještě krátce po druhé světové válce.

 
Zajímavost

Sušárna na ovoce je bezdýmová s přenosnými lískami. Je poslední funkční sušárnou v regionu České středohoří. Barokní studna je z roku 1695, s nápisem AMOR DEI ET PROIMI CAUSA FONTI 1695 (láska k Bohu a bližnímu postavila tuto studnu). Milník je z konce 18. století, Smírčí kříže z 16-17. století, Kamenný krucifix z roku 1890, Boží muka z doby kolem roku 1700, sloupovitý tvar symbolizuje umučení Krista u sloupu, Kaple Nejsvětější Trojice jejíž zděná část je z roku 1719, hrázděná část z roku 1753. Skanzen se rozkládá na staré návsi živé vesnice Zubrnice.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
  květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1800
  říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  20,- plné * 15,- snížené * 55,- rodinné *** cizinci + 100 %
  Slevy pro skupiny.
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (Cz, De), 60 min.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  částečně - 1. patro přístupné pouze po schodech
   
  Parkování

  50 m (zdarma) * 50 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Národní památkový ústav, územní pracoviště v Ústí nad Labem
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Zubrnice (100 m)
  Stanice vlak: Malé Březno (300 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hotel Senátor
  V severočeském městě Děčín se na okraji města nachází nově opravený hotel Senátor. Ubytování poskytujeme ve 22 pokojích včetně dvou apartmánů. Všechny mají vlastní koupelnu a WC, některé mají luxusně vybavený interiér. Hostům je k dispozici vlastní uzamčené parkoviště. Naše hosty překvapí útulná hotelová restaurace s nabídkou kvalitní české i mezinárodní kuchyně, výběrového českého piva a výhradně moravských vín.
   
  Telefon:412 510 525 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Kamenická 171, Děčín
  Email: sedlak_consulting@cmail.cz
  Jazyky:Cz, De, Ru
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:1080
  Kapacita:52+4

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015