- Mobiliář zámku - Mobiliář zámku Červená Lhota sestává z běžné výbavy nábytkem, obrazy, grafikami a dalšími doplňky, odpovídajícími využití zámku jako letního sídla rodiny Schönburg - Hartensteinů, kdy většina cennějších a významnějších kusů byla postupně převezena do vídeňského paláce. Mezi nejstarší kusy nábytku patří několik řezaných truhlic a kabinet se sklápěcí deskou. Z mladšího nábytku představuje zámecká expozice několik zajímavých barokních a rokokových kusů, např. dvojdílnou barokní skříň s malovanými výplněmi, symbolizujícími čtyři roční období a čtyři živly nebo zlatem malované chinoiserie v tzv. Orientálním salonku.
Mezi nejstarší závěsné obrazy patří Dětský dvojportrét Jáchyma a Zachariáše z Hradce od Jakuba Seiseneggera (1505 - 1567), portrét vévody Albrechta V. od Hanse Müelicha z roku 1555, portrét knížete z Plauen, epitaf Kábů z Rybňan z roku 1568 a pozdně renesanční obraz z benátského okruhu Zasnoubení sv. Kateřiny s vírou. Dále je zde několik velmi kvalitních holandských pláten ze 17. století (Kočičí koncert, Bruslení), mezi zajímavé práce patří čtyři rozměrná plátna s námětem různých lidských činností od neznámého německého malíře 1. poloviny 18. století. Z běžné produkce se vymyká rokokový obraz "Bakchus a Ariadna na Naxu" z okruhu Francoise Bouchera, Madona se zvířátky podle Albrechta Dürera, portrét šlechtice Slavaty z roku 1676 od Valleranta Vaillanta atd. Devatenácté století je zastoupeno rodinnými portréty posledních majitelů zámku, krajinami, květinovými zátišími (Mattenheimer) atd., pořízenými zejména v Itálii a ve Švýcarsku.
Z grafických děl je nejznámější karikatura Markéty zvané Pyskaté, vévodkyně tyrolské a korutanské, od francouzského rytce Gillese Demarteaua. V tzv. Lovecké chodbě je vystaven zajímavý soubor drobných zobrazení různých zvířat , většinou francouzské provenience z 18. století.
Plastiky jsou zastoupeny vynikajícím olověným reliéfem s námětem Studny Jákobovy od rakouského sochaře Raffaela Donnera (1693 - 1741), dvěma pozoruhodnými drobnými plastikami ze slonové kosti a dřeva od Simona Trogera (1693 - 1768) a jezdeckou sochou Jana Schönburga, raným dílem Herberta Haseltineho z roku 1907.
Mezi nejvýznamnější uměleckořemeslné výrobky patří vzácná antická nádoba - krater z okruhu červenofigurové keramiky doby Periklovy (500 - 429 př.n.l.), nástěnné hodiny tzv. zaandamského typu s charakteristickými figurkami sirén z konce l7. století, pocházející z Holandska, globus hvězdné oblohy, vytvořený rektorem norimberského gymnasia Samuelem Faberem na počátku 18. století atd. Zajímavá je i původní schönburská knihovna s řadou románových děl převážně ruských klasiků.
|