Zámek Chrast
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Zámek Chrast
Adresa:  Městské muzeum Chrast, Náměstí 1
53851  Chrast
Telefon:  469 667 194
Email:  muzeum@mestochrast.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Pardubický kraj, vzdušnou čarou 10 km východně od města Chrudim.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Ve východní části náměstí v Chrasti stojí zámek, bývalé sidlo, později letní sídlo královéhradeckých biskupů. V místech dnešního průčelí stávala rychta, kterou dal přestavět Albrecht Slavata z Chlumu a Košumberka na „panský dům“, k němuž bylo za Markéty Berkové r. 1605 přistavěno severní křídlo. Na počátku 18. století byla za biskupa Jana Adama z Mitrovic zahájena stavba východního křídla, v polovině století bylo přestavěno západní křídlo a přistavěno jižní. Je samozřejmé, že byly upraveny vnitřní prostory zámku, k dochovaným patří nástěnné malby podlažického rodáka Antonína Machka v čínském pokoji a římském sále. Ve východním křídle byla vybudována a vysvěcena kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla vyzdobena za biskupa Josefa Haise roku 1891 podle návrhu emauzských benediktinů. V současnosti je zámek v majetku města, v západním křídle je umístěn městský úřad, v ostatních křídlech pak městské muzeum, které bylo založeno roku 1893 (při příležitosti obeslání Českoslovanské národopisné výstavy) ředitelem školy Vincencem Paulusem. V muzeu jsou umístěny stálé expozice (geologie, paleontologie, historický vývoj Chrasti, kulturní osobnosti, zaniklá řemesla) a prodejní galerie. Odsvěcená kaple se 100 místy slouží k pořádání kulturních akcí.
 
K zámku patří zahrada, kterou dal vybudovat v polovině 19. století biskup Karel Hanl. V roce 1903 byla upravena jako park podle návrhu architekta Thomayera z Prahy, byly zde vysázeny vzácné stromy a keře (př. liliovník tulipánokvětý, cypřišek nutkajský, tisovec dvouřadý aj.). Celková rozloha zahrady je tři hektary.
 
Na zámeckou zahradu navazuje alej lip a kaštanů, tzv. Velká Lipka. Na jejím konci stojí kaplička Sv. Jana Nepomuckého, kterou dal postavit biskup Václav z Košínů roku 1728. Několikrát byla opravována, roku 1907 zbořena smrští, obnovena byla biskupem Karlem Kašparem v roce 1921.
V jihovýchodním cípu náměstí vedle děkanství stojí v malém parčíku barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora a s neznámým datem vzniku. Na toto místo byla přemístěna r. 1882 a opravena r. 1996. Na budově děkanství v nice je umístěna kamenná plastika Sv. Floriána – patrona hasičů.
Uprostřed náměstí byl 11. července 1937 odhalen pomník obětem I. světové války, jehož dominantou byla bronzová socha gen. M. R. Štefánika, dílo sochaře Mistra Březy. Na památník byla v roce 1945 připsána jména obětí z II. světové války. Socha byla roku 1953 totalitním režimem stržena a později zničena.
 
Expozice

 • Naše expozice - Stálé expozice Městského muzea obsahují geologii a palentologii, historii Chrasti a zámku, význačné osobnosti, chrastecká řemesla, tkalcovské žakárové stavy. Ve výstavní místnosti jsou pořádány výstavy . Muzejní galerie slouží k výstavám obrazů, fotografií a výtvarných děl různých autorů, obměna je cca každý měsíc.

 
Zajímavost

Faximile Codexu Gigas, Machkovy malby, žakárové stavy, zámecká zahrada.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  listopad - duben: úterý - pátek 800 - 1100, 1300 - 1600
  květen - říjen: úterý - pátek 800 - 1100, 1300 - 1600, sobota - neděle 900 - 1200, 1300 - 1600
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené * 5,- škola * 25% sleva - Eurobeds.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  zdarma * zdarma
   
  Provozovatel

  Město Chrast
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Chrast, náměstí
  Stanice vlak: Chrast
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015