Zámek Roztoky u Prahy
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Zámek Roztoky u Prahy
Adresa:  Středočeské muzeum
25263  Roztoky u Prahy
Telefon:  233 029 011
Email:  smr@smr.anet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  29.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 10 km severně od města Praha.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Archeologická expozice „Cesta pravěkem k Českému státu“
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Salon ve stylu Biedermeieru
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Původně gotická vodní tvrz, přestavěná renesančně, upravená barokně a pseodogoticky s přilehlými hospodářskými budovami a zámeckým parkem se sochami a vzácnými dřevinami. Nejcenější místností je renesanční sál, který dnes slouží jako svatební síň. Původní klenutou síň z období pozdní gotiky připomínají osekané konzoly s výběhy i prevet zabudovaný v silné středověké zdi. Na přelomu 16. a 17. století ji dali přestavět Boryňové ze Lhoty na velký sál, určený pro slavnostní hostiny a zábavy. Z původní výzdoby se kromě malovaných ostění oken a vlysů s motivy rozvilin a puttů zachoval původní záklopový strop. Iluzivní malba navozuje dojem řezaných trámů sbitých hřeby. Mezi ornamentálními, rostlinnými i symbolickými motivy najdeme ve druhém poli od vstupu postavu muže v renesančním oděvu, považovanou za rytíře Davida Boryně ze Lhoty. Předsálí renesančního sálu je doplněno několika portréty 19. století.
 
Expozice

 • Cesta pravěkem k českému státu - V úvodní části se seznamujeme s pracovními metodami archeologů, a to od příprav terénních prací až po zpracování nálezů, něvštěvník pak prochází úseky doby kamenné až železné, římským obdobím a poznává doklady příchodu prvních Slovanů. Závěr je věnován významu Levého Hradce v období počátku českého státu. Exponáty jsou v maximální míře rozmístěny volně v prostoru, jsou zde především velké modely stavebních objektů, figuríny s rekonstrukní oděvů i funkční instalace pracovních nástrojů. Tato expozice je v rámci programu Brána muzea otevřená doplněna interaktivní hrou na archeology Hledání minulosti. Při této hře si každý návštěvník může vyzkoušet týmovou práci archeologů a konzervátorů.
 • Hledání minulosti - Interaktivní hra, která navazuje na archeologickou expozici "Cesta pravěkem k českému státu ". Návštěvník si při hře vyzkouší týmovou práci archeologů a konzervátorů. Tato práce je základem objevování nových historických poznatků. Hra, která je samoobslužná, je určena dětem i dospělým, kteří si rádi hrají a zároveň poznávají. Hra vznikla v rámci programu "Brána muzea otevřená" za podpory nadace Open Society Fund Praha.
 • Zdenka Braunerová doma i v cizině - Dlouhodobá výstava přibližující osobnost malířky, grafičky a organizátorky uměleckého a kulturního života, která velkou část svého života žila a tvořila v Roztokách.
 • Renesanční svatební síň - Klenutá síň z období pozdní gotiky, byla na přelomu 16. a 17. století přestavěna na velký sál, určený pro slavnostní hostiny a zábavy. Z původní výzdoby se kromě malovaných ostění oken a vlysů zachoval malovaný záklopový strop. Nyní slouží k reprezentačním účelům a jako svatební síň.
 • Salon ve stylu biedermeieru - Salon je vybaven mobiliářem ze 30. až 50. let 19. století a připomíná tak dobu počátků nejstaršího pražského letoviska, kterým se Roztoky staly v době národního obrození, kdy panství patřilo rodině Lederů. Exponáty pocházejí zejména z rozsáhlé sbírky malíře Miloše Maliny (1904 - 1991), darované Středočeskému muzeu.

 
Zajímavost

Muzeum se snaží připravovat pro své návštěvníky řadu aktivních programů a to především v rámci programu Brána muzea otevřená.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben - listopad: denně kromě pondělí 1000 - 1800
  5. prosinec - březen čtvrtek - neděle 1000 - 1700
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  30,- plné * 15,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, svatby na objednávku.
   
  Foto, kamera

  ano bez světel (zdarma)
  ano bez světel (zdarma)
   
  Bez bariér

  ano do přízemních prostor, tzn. 3 výstavy + 1 expozice
   
  Parkování

  100 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Středočeské muzeum Roztoky u Prahy
   

    
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015