- Cesta pravěkem k českému státu - V úvodní části se seznamujeme s pracovními metodami archeologů, a to od příprav terénních prací až po zpracování nálezů, něvštěvník pak prochází úseky doby kamenné až železné, římským obdobím a poznává doklady příchodu prvních Slovanů. Závěr je věnován významu Levého Hradce v období počátku českého státu. Exponáty jsou v maximální míře rozmístěny volně v prostoru, jsou zde především velké modely stavebních objektů, figuríny s rekonstrukní oděvů i funkční instalace pracovních nástrojů. Tato expozice je v rámci programu Brána muzea otevřená doplněna interaktivní hrou na archeology Hledání minulosti. Při této hře si každý návštěvník může vyzkoušet týmovou práci archeologů a konzervátorů.
- Hledání minulosti - Interaktivní hra, která navazuje na archeologickou expozici "Cesta pravěkem k českému státu ". Návštěvník si při hře vyzkouší týmovou práci archeologů a konzervátorů. Tato práce je základem objevování nových historických poznatků. Hra, která je samoobslužná, je určena dětem i dospělým, kteří si rádi hrají a zároveň poznávají. Hra vznikla v rámci programu "Brána muzea otevřená" za podpory nadace Open Society Fund Praha.
- Zdenka Braunerová doma i v cizině - Dlouhodobá výstava přibližující osobnost malířky, grafičky a organizátorky uměleckého a kulturního života, která velkou část svého života žila a tvořila v Roztokách.
- Renesanční svatební síň - Klenutá síň z období pozdní gotiky, byla na přelomu 16. a 17. století přestavěna na velký sál, určený pro slavnostní hostiny a zábavy. Z původní výzdoby se kromě malovaných ostění oken a vlysů zachoval malovaný záklopový strop. Nyní slouží k reprezentačním účelům a jako svatební síň.
- Salon ve stylu biedermeieru - Salon je vybaven mobiliářem ze 30. až 50. let 19. století a připomíná tak dobu počátků nejstaršího pražského letoviska, kterým se Roztoky staly v době národního obrození, kdy panství patřilo rodině Lederů. Exponáty pocházejí zejména z rozsáhlé sbírky malíře Miloše Maliny (1904 - 1991), darované Středočeskému muzeu.
|