Zámek Vlašim
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Zámek Vlašim
Adresa:  Muzeum Podblanicka, Zámek 1
25801  Vlašim
Telefon:  317 842 942
Email:  muzeum-vlasim@iol.cz, www.muzeumpodblanicka.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 20 km jihovýchodně od města Benešov.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Původní hrad vlašimský byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou počátkem 14. století a s jeho nejstarší podobou souvisí spodní část okrouhlé věže při východním nárožní a část přilehlého paláce, dnes součást severního křídla.
 
K výraznějším stavebním úpravám dochází ve 14. století za pražských arcibiskupů a Jana Očka z Vlašimi a jeho synovce Jana z Jenštejna, kdy se středověký hrad mění na reprezentační sídlo oběma preláty často navštěvované. O tom svědčí i několik listin zde vydaných.
 
Do dějin této stavby se zapsali i Trčkové z Lípy, kteří Vlašim získali v roce 1442 a na přelomu 15. a 16. století hrad přestavovali. Za jejich éry vzniklo vnější opevnění, z něhož se po dnešní dobu zachovala hradba v pivovarské budově a bašta, které v následujících letech doplnil val a nároží bastiony.
 
Se jménem Vostrovců z Kralovic spojujeme přestavbu hradu na renesanční zámek v letech 1580 - 1620, kdy se výškově sjednotily jednotlivé budovy, přistavěla věž osmibokou nástavbou a hlavní palác byl doplněn renesančními hřebínkovými klenbami i sdruženými obdélnými okny. První i druhé patro věže ozdobily bohaté štuky, v severozápadním rohu nádvoří vzniklo schodiště s klasicistními arkádami navazujícími svým provedením na pražské dvorské prostředí.
 
Za Talmberků v roce 1627 zámek částečně vyhořel a byl postupně obnovován a přestavován, takže po roce 1700 pozměněno jižní křídlo, vybudován pivovar a nové konírny na jižní straně. V roce 1774 získali vlašimské zboží Auersperkové. V jejich držení zůstává zámek až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn a přešel do rukou československého státu. Byl využíván pro správní a kulturní účely.
 
Součástí zámku je i romantický krajinářský park anglického typu založený roku 1775 Karlem a Marií z Auersperků a postupně doplňovaný romantickými stavbami, z nichž se do dneška zachovala hradní zřícenina, čínský pavilón, socha Samsona a Benátská studánka. Působivou až mystickou atmosféru parku na počátku 19. století zachycuje album ručně kolorovaných rytin A. Pucherny. Vlašimský park představuje v podstatě nejstarší známý počin o založení přírodně krajinářského parku v Čechách, který v minulých dobách patřil k nejzdařilejším.
 
V uplynulých letech byla nejstarší část zámku generálně rekonstruována a slouží k prezentaci sbírek Muzea Podblanicka pro širokou veřejnost. Pro slavnostní účely Městského úřadu ve Vlašimi byla také zařízena obřadní síň. Zájemcům o přírodu a dějiny regionu je určena odborná muzejní knihovna a přednáškový sál. Muzeum Podblanicka seznamuje návštěvníky s historií regionu a přírodou ve Vlastivědné expozici. Největší vlašimská a.s. Sellier a Bellot - se také podílela na Expozici loveckého a sportovního střelectví, která je umístěna ve II. patře severního zámeckého křídla.
 
Expozice

 • Expozice loveckého a sportovního střelectví - V expozici jsou vystavené palné zbraně s různým vývojovým stupněm konsrukce, střelného mechanismu, ale i zdobných prvků. Podstatnou část exponátů tvoří střelivo dokládající rozmanitost používaných technologických postupů a materiálů jeho výroby. Vysvětlující a spojující linkou jsou patentní listiny a jiné archiválie dokládající bohatou historii továrny Sellier a Bellot sídlící od roku 1937 ve Vlašimi. Expozici doplňují preparované trofeje exotických zvířat z počátku 20. století.
 • Vlastivědná expozice Benešovska a Podblanicka - Expozice prezentuje návštěvníkům velké množství dokladů z archeologických nálezů, historické památky regionu a pestrost přírodních krás zajímavých lokalit Benešovska a Podblanicka.
 • Zrcadlo minulosti - Dlouhodobá výstava, která představuje průřez bohatým sbírkovým fondem Muzea Podblanicka a prostřednictvím exponátů přibližuje pestrost každodenního života našich předků jak ve městech tak na venkově.

 
Zajímavost

Zámek se nachází uprostřed města Vlašimi v přírodně krajinářském parku s naučnou stezkou, romantickými stavbami jako je Čínský pavilón, Starý hrad, socha Samsona z bílého vápence, třemi vstupními branami Vlašimskou, Domašínskou, Znosimskou. Parkem protéká řeka Blanice, břehy jsou spojeny několika mosty a můstky.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  březen - prosinec: denně kromě pondělí 900 - 1230, 1300 - 1600
  Poslední prohlídka dopoledne v 1130, poslední prohlídka v 1530.
   
  Vstupné

  celý okruh: 30,- plné * 15,- děti, studenti, vojáci * 20,- důchodci
  výstava: 10,- plné * 5,- děti, studenti, vojáci
  slevy - Čtyřlístek, Isic, Itic,ICOM, Program Zelená karta, Zväz múzeí na Slovensku
  zdarma -, členové AMG ČR, členové Vlastivědného klubu P.A.N. Vlasáka Vlašim
   
  Prohlídkové okruhy

  Okruh - expozice a výstavy
  Okruh - výstava / krátkodobé výstavy uvedené v přehledu akcí
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Velké množství publikací, suvenýrů, pohlednic a jiné
   
  Foto, kamera

  ano * ano
  Se svolením, pro vlastní potřebu.
   
  Bez bariér

  do zámku vedou schody, je možné invalidního návštěvníka vynést
   
  Parkování

  zdarma * zdarma
   
  Provozovatel

  Muzeum Podblanicka
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Vlašim (300 m)
  Stanice vlak: Vlašim (300 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015